Türk tiyatrosunda liberal feminizmin izleri: Lena Leyla ve diğerleri ile Krem Karamel oyunları üzerinden değerlendirilmesi
Traces of liberal feminism in Turkish theater: An evaluation through Lena, Leyla ve Diğerleri and Krem Karamel
  1. Tez No: 977151
  2. Yazar: BERFİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada kadınların toplumsal cinsiyet rolleri ile bireysel özgürlük mücadeleleri arasındaki ilişki feminist teoriler temelinde ele alınmış; önce feminizmin tarihsel gelişimi ve liberal feminizmin temel yaklaşımları tartışılmış, ardından feminist tiyatronun dünya ve Türk tiyatrosundaki gelişimi incelenmiştir. Bu bağlamda Zeynep Kaçar'ın Krem Karamel ve Zehra İpşiroğlu'nun Lena, Leyla ve Diğerleri adlı oyunları analiz edilmiş; kadın karakterlerin özerklik arayışları, ataerkil normlara karşı verdikleri mücadeleler ve özgürleşme süreçleri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, her iki oyunun da kadınların bireysel ve toplumsal özgürleşme arayışını sahneye taşıyarak liberal feminizmin temel ilkelerini görünür kıldığını ortaya koymaktadır. Çalışma, feminist tiyatronun dönüştürücü potansiyelini vurgulamakta, kadın temsillerine ilişkin eleştirel bir bakış açısı sunmakta ve Türk tiyatrosunda feminist perspektifle yazılmış metinlerin estetik ve politik önemini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktadır. Bu yönüyle, daha önce kapsamlı biçimde ele alınmamış olan Türk tiyatrosundaki feminist izlekleri liberal feminizm bağlamında tartışmaya açmakta; hem kuramsal düzeyde hem de seçilen oyun örnekleri üzerinden özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between women's gender roles and their struggles for individual freedom is examined within the framework of feminist theories; first, the historical development of feminism and the main approaches of liberal feminism are discussed, followed by an exploration of the development of feminist theatre in both world and Turkish contexts. In this regard, Zeynep Kaçar's Krem Karamel and Zehra İpşiroğlu's Lena, Leyla ve Diğerleri are analyzed; the female characters' quests for autonomy, their struggles against patriarchal norms, and their processes of emancipation are comparatively evaluated. The findings reveal that both plays bring to the stage women's quests for individual and social emancipation, thereby making visible the fundamental principles of liberal feminism. The study highlights the transformative potential of feminist theatre, offers a critical perspective on female representations, and demonstrates the aesthetic and political significance of texts written from a feminist perspective in Turkish theatre, thus contributing to the literature. In this respect, it opens up for discussion the feminist trajectories in Turkish theatre—which have not previously been examined in a comprehensive manner—within the framework of liberal feminism, and provides an original contribution both on a theoretical level and through selected play analyses.