Ankara ve çevresinde modern işletme tavuklarında sindirim sistemi helmintlerinin yayılışı
The Prevalence of digestive tract helminths in the modern poultry enterprises in Ankara and surrounding area
- Tez No: 99122
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİCE ÖGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
6. ÖZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Parazitoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2000 Funda ALTINOZ Ankara ve Çevresinde Modern İşletme Tavuklarında Sindirim Sistemi Helmintlerinin Yayılışı Bu çalışma Ankara ve çevresindeki modern işletme tavuklarında sindirim sistemi enfeksiyonlarından sorumlu helmint türleri ve yayılış oranlarını tespit etmek amacıyla Kasım 1996- Aralık 1998 tarihleri arasında, 100'ü broyler, 92'si damızlık ve 160'ı yumurtacı olmak üzere toplam 352 işletme tavuğu üzerinde yapılmıştır. Ankara ve çevre ilçelerden alınarak laboratuvara getirilen tavukların yaş, ırk, cinsiyet, yetiştirilme şekli ve yetiştirilme amacı protokol defterine kaydedilmiştir. Tekniğine uygun olarak nekropsi ve dışkı bakıları yapılan tavuklardan toplanan helmintler fizyolojik su ile temizlendikten sonra % 70'lik kaynama derecesindeki alkolde tespit edilmiştir. Laktofenolde şeffaflandırıldıktan sonra teşhis edilmiş ve ölçümleri yapılmıştır. Tavuklarda nekropsi sonuçlarına göre genel helmint enfeksiyonu oranı % 5.39 olup tespit edilen türler % 3.69 Ascaridia galli, % 2.27 Heterakis gallinarum ve % 0.28 Subuhıra differens'lvc. Dışkı bakısı sonuçlarına göre enfeksiyon oranı % 0.28 ve tespit edilen tek tür A. galli olmuştur. Dışkı bakısı ve nekropsi sonuçlan arasındaki fark istatistiksel değerlendirmede önemli (p0.05) bulunmuştur. Yetiştirilme amacına göre; enfeksiyon oranlan farklılık göstermiş olup, damızlık tavuklann % 16.30'u ve yumurtacı tavuklann % 2.50'si enfekte bulunmuş, broylerlerde herhangi bir helmint enfeksiyonuna rastlanmamıştır. İstatistiksel değerlendirmede bu oranlann önemsiz (p>0.05) olduğu görülmüştür. Yetiştirilme şekline göre; yerde yetiştirilen tavuklarda % 8.87 oranında enfeksiyon tespit edilirken kafes tavuklannda enfeksiyon görülmemiş, yetiştirilme şekilleri arasındaki farklılık istatistiki açıdan önemsiz (p>0.05) bulunmuştur. Yayılış oranlan tavuklann temin edildikleri yerlere göre incelendiğinde en fazla Altındağ ve Elmadağ ilçeleri (% 50) ve Beypazan ilçesinde (% 26.08) tespit edilmiştir. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Parazitoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2000 Funda ALTINOZ The Prevalence of Digestive Tract Helminths in the Modern Poultry Enterprises in Ankara and Surrounding Area This study was carried out to determine helminth species of digestive tract and their prevalence by modern poultry enterprises in Ankara and surrounding area from November 1996 to December 1998. In this investigation totally 352 (100 broiler, 92 breeding and 160 laying hens) samples were examined. Age, race, sex, aim of the production and cultivation method of all chicken were recorded. Necropsy and fecal samples of each chicken was examined by macroscopically and microscopically. All helminths were collected and cleaned in 8.5 % saline and fixed in 70 % alcohol. Helminths were identified and measured after clearing in lactophenol. General helminth infection rate was found as 5.39 % (3.69 % Ascaridia galli, 2.27 % Heterakis gallinarum and 0.28 % Subulura differens of determined species) according to the necropsy results and also general helminth infection rate was found as 0.28 % according to the fecal examination results. The results show that differences compare to necropsy and fecal examination were statistically significant (p0.05). The infection rate of breeding and laying hens were determined as 16.30 % and 2.50% respectively. There was no significance differences between these two groups (p>0.05). Helminth infections were not observed in the broilers. The infection rate of free-roaming system chickens was obtained as 8.87 %. Helminth infections were not recorded in the cage system chicken. Statistical differences comparing to the free-roaming system to the cage system were not significant (p>0.05). The prevalence of general helminth infection were determined as 50 %, 50 % and 26.08 % respectively in Altındağ, Elmadağ and Beypazarı. 52