Ortaokul 8. sınıf öğrencileriyle çok alanlı sanat eğitimi yöntemine göre Yayoi Kusama'yı anlamak ve uygulamak
Understanding and applying Yayoi Kusama according to multi-field art education method with secondary school 8 th grade students
  1. Tez No: 991257
  2. Yazar: GÜLNUR UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. TÜRKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Görsel Sanatlar dersinde Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi (ÇASEY) kullanılarak, ortaokul 8. sınıf öğrencilerine Japon sanatçı Yayoi Kusama'yı tanıtmayı, eserlerini aktarmayı ve uygulamalı etkinliklerle öğrencilerin sanatsal deneyimlerini geliştirmeyi amaçlamıştır. Çalışma, Ankara Altındağ'daki bir Millî Eğitim Bakanlığı okulundan gönüllü 10 öğrenciyle yürütülmüştür. Derslerde Kusama tanıtılmış,“Nokta”ile özdeşleşen Pumpkin eseri örnek olarak seçilmiş ve öğrenciler bu eser üzerinde sanat eleştirisi yapmıştır. Uygulamada öğrenciler, balkabağını farklı teknik ve malzemelerle çalışarak bireysel yorumlarını geliştirmiştir. Araştırma, nitel yöntemlerden bütüncül tek durum çalışması ile desenlenmiş; veri toplama araçları olarak sanat eleştirisi formu, süreç gözlem formları, ürün değerlendirme formu, öz değerlendirme ve yazılı veri toplama formları kullanılmıştır. Analizler içerik ve betimsel yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğrencilerin Kusama'nın eserlerini yalnızca biçimsel özellikleriyle değil, kavramsal ve deneyimsel boyutlarıyla da değerlendirdiğini göstermektedir. Süreç temelli ve deneyim odaklı uygulamalar sayesinde öğrenciler, malzeme, teknik ve üretim süreçlerine dair farkındalık kazanmış; renk, form, nokta ve mekânsal düzen algıları aracılığıyla estetik haz ve duyuşsal deneyimlerini artırmıştır. Öğrenciler, Kusama'nın sanatını iyileştirici ve ifade edici yönleriyle bütüncül olarak anlamış ve eleştirel bir bakış açısı geliştirmiştir. Ayrıca, öğrenciler sanatçının eserlerinden esinlenerek gerçekleştirdikleri iki ve üç boyutlu çalışmalarda yaratıcılık, estetik algı ve teknik becerilerini bir arada kullanmış; sürece dayalı uygulamaların estetik ve sanatsal gelişim üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, çağdaş sanatçı temelli ve süreç odaklı eğitim yaklaşımları, öğrencilerin estetik farkındalık, motivasyon ve yaratıcı üretim kapasitelerini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to introduce Japanese artist Yayoi Kusama to 8th-grade middle school students, present her works, and enhance their artistic experiences through practical activities, using the Multi-Disciplinary Art Education Method (MDEM) in Visual Arts lessons. The study was conducted with 10 volunteer students from a Ministry of National Education school in Altindağ, Ankara. Kusama was introduced in the lessons, her wor Pumpkin,“ associated with the ”Dot," was selected as an example, and students conducted art critiques on this work. Ir the application, students developed their individual interpretations by working with pumpkins using different techniques and materials. The research was designed as a holistic single case study from qualitative methods; art critique forms, process observation forms, product evaluation forms, self-evaluation, and written data collection forms were used as data collection tools. Analyses were carried out using content and descriptive methods. The findings show that students evaluated Kusama's works not only in terms of their formal characteristics but also in terms of their conceptual and experiential dimensions. Thanks to process-based and experience-oriented applications, students gained awareness of materials, techniques, and production processes; Through perceptions of color, form, point, and spatial arrangement, students enhanced their aesthetic pleasure and sensory experiences. They gained a holistic understanding of Kusama's art, both its healing and expressive aspects, and developed a critical perspective. Furthermore, in two- and three-dimensional works inspired by the artist's works, students utilized creativity, aesthetic perception, and technical skills simultaneously; demonstrating that process-based practices have an impact on aesthetic and artistic development. In conclusion, contemporary artist-based and process-oriented educational approaches supported students' aesthetic awareness, motivation, and creative production capacities.