A descriptive analysis of the Turkish Translation (2021) of the Guideline 'Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) (2020)' from a terminological perspective
Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (D-AOBM) (2020) Kılavuzunun Türkçe çevirisinin (2021) terimsel açıdan betimleyici bir incelemesi
  1. Tez No: 991258
  2. Yazar: YUNUS BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada eğitim kılavuzu Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni'nin (D-AOBM) (CoE, 2020) Türkçe çevirisi (CoE, 2021b) üzerine betimsel bir içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kuramsal çerçeve olarak Toury'nin (2012) çeviri normları, yöntemsel araç olarak da Vinay ve Darbelnet'nin (1995) çeviri yöntemleri kullanılmıştır. İlgili çevirinin ardındaki yönlendirici normları açığa çıkarmak amaçlanarak makro düzey incelemede çeviri artalanı ve dilsel aracılığa hoşgörü(süzlük) incelenmiş, mikro düzey incelemede ise ayraç ve terim kullanımlarına odaklanılmıştır. Makro düzeyde çeviri politikası, ulusal dil eğitimi uygulamalarını Avrupa standartlarıyla uyumlamak için Millî Eğitim Bakanlığı patronajı (Lefevere, 2017) altında örtük bir politik motivasyonla yönlendirilmiştir. Terimsel tercihleri meşrulaştırmak için metinsel aracılık hoş görülmekle birlikte dilsel aracılık için ne uygulama gereksinimi ne de kurum güdüsü söz konusu olmuştur. Mikro düzeyde ise ayraç müdahaleleri; kavramsal açıklamalar, art gönderimler ve terimsel açıklamalar için kullanılmıştır. Sözcüğü sözcüğüne çeviri (n=103) ve öyküntü (n=70), başat yöntemler olarak öne çıkmıştır. 100 bütünce teriminden 36'sı; birden çoğa, çoktan bire ve/veya yanmetinsel tutarsızlık biçimlerinde çokadlı davranışlar sergilemiştir. Genel olarak araştırma bulguları, kaynak odaklı stratejilere doğru güçlü bir yönelim olduğunu göstermiştir [doğrudan (n=194) karşısında dolaylı ve tamamlayıcı (n=93)]. Böylece Türkçe D-AOBM (CoE, 2021b), yeterlilik yönüne doğru konumlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study conducts a descriptive content analysis of the Turkish translation (CoE, 2021b) of the educational guideline Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) (CoE, 2020). The research adopts Toury's (2012) translation norms as its theoretical framework and Vinay and Darbelnet's (1995) translation procedures as its methodological tool. Aiming to uncover the guiding norms behind the relevant translation, the macro-level analysis explores the translational background and (in)tolerance for linguistic mediation, while the micro-level analysis addresses the parenthetical and terminological treatments. At the macro-level, the translation policy was driven by an implicit political motivation to harmonise the national implementation of language education with European standards under the patronage (Lefevere, 2017) of the Turkish Ministry of National Education. There was neither a practical need nor an institutional motive for linguistic mediation; however, textual mediation was tolerated to legitimise terminological preferences. At the micro-level, parenthetical interventions were employed for conceptual clarifications, anaphoric references, and terminological explanations. Literal translation (n=103) and calque (n=70) emerged as the dominant procedures. Out of 100 corpus terms, 36 exhibited polyonymous behaviours through one-to-many, many-to-one, and/or paratextual inconsistencies. Overall, the research results reflect a strong inclination for source-oriented strategies (direct [n=194] versus oblique and supplementary [n=93]), positioning the Turkish CEFR (CoE, 2021b) towards the adequacy direction.