Hadis edebiyatında mu'cem ve meşyeha türü eserler -Hicri VI. ve X. asırlar arası-
Works of the mu'jam and mashyakha genres in hadith literature -between the 6th and 10th centuries Hijri-
  1. Tez No: 991266
  2. Yazar: MUHAMMET CİHAT BOZKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hadis edebiyatında önemli bir tasnif türü olan muʿcem ve meşyeha eserlerini hicrî VI.-X. asırlar arasındaki gelişimiyle birlikte incelemektedir. Muʿcem ve meşyehalar, hadis rivayet zincirlerini muhafaza etmeleri, râviler hakkındaki bilgileri içermeleri ve tasnif yöntemleriyle ilmi mirası aktarmaları bakımından kıymetli kaynak-lardır. Tezde bu eser türlerinin tanımı, tarihî gelişimi, yazılış amaçları ve tasnif usulleri ele alınmış, çeşitli örnekler üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca muʿcem ve meşyeha türlerinin birbirleriyle olan ilişkisi, ricâl, tabakât ve diğer hadis edebiyatı türle-rine katkıları incelenmiş ve bu tür eserlerin sadece hadis nakliyle sınırlı kalmayarak, biyografi, tarih, coğrafya ve edebiyat gibi alanlarla ilgili bilgileri de içerdiği ortaya konmuştur. Araştırma, mevcut literatürdeki boşlukları gidermeyi ve bu alandaki çalışmalara katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study, examines muʿjam and mashyakha works—significant classification types within hadith literature—along with their development between the 6th and 10th centuries AH. These works are valuable sources due to their preservation of hadith transmission chains, inclusion of information about narrators, and classification met-hods that help transmit scholarly heritage. The thesis discusses the definitions, histori-cal development, purposes of writing, and classification principles of these genres, of-fering evaluations through various examples. It also explores the relationship between muʿjam and mashyakha works, their contributions to rijāl, ṭabaqāt, and other branches of hadith literature. Furthermore, it demonstrates that these works are not limited to hadith transmission but also encompass fields such as biography, history, geography, and literature. This research aims to address gaps in the existing literature and contribute to further studies in this field.