Bıldırcınlarda damızlık yaşı, erkek-dişi oranı ve mevsimin bazı verim özelliklerine etkisi
The Effect of age, season, and male; female ratio on some productive performance of Japanese quail (coturnix coturnix Japonica)
  1. Tez No: 99127
  2. Yazar: FİKRİYE EKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
64 6. ÖZET Bu araştırma, bıldırcınların kuluçka sonuçlarını etkileyen anaç yaşı, mevsim ve erkek-dişi oranları gibi bazı faktörlerin etki paylarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca bu faktörlerin bıldırcınların canlı ağırlık, karkas ağırlığı ve karkas randımanına etkileri de incelenmiştir. Araştırmanın hayvan materyali F.Ü. Bingöl Meslek Yüksekokulu'nda yetiştirilmekte olan Japon bıldırcınlarından sağlanmıştır. Deneme bıldırcınları bu ünitedeki bıldırcınlardan tesadüfi örnekleme ile usulüne göre seçilmiştir. Bıldırcınlar genç (8-12 haftalık), orta yaşlı (18-22 haftalık) ve yaşlı (30-34 haftalık) olmak üzere 3 yaş grubuna ayrılmıştır. Araştırma için damızlık yaş gruplarına göre 9 grup oluşturulmuştur. Bu gruplarda kendi aralarında erkek-dişi oranlarına göre (1:2, 1:3, 1:4 ve 1:5 olmak üzere) dört alt gruba ayrılmışlardır. Araştırma bahar, yaz ve kış aylarında olmak üzere 3 mevsimde tekrar edilmiştir. Yumurtadan çıkan civcivler 50.
Özet (Çeviri)
66 7. SUMMARY This study was carried out to investigate the effect of age, season and male: female ratio on hatchability, fertility, hatching rate of the fertile eggs and liability of Japanese Quails. At the same time, the effects of these factors on life weight, carcass weight and carcass performances on Japanese Quails were investigated. Japanese Quails were collected randomly from F.U. Bingöl Meslek Yüksekokulu Japanese Quail (Coturnix coturnix Japonica) production unite. Japanese Quails were separated in to three groups on the basis of age; young (8-12 weeks of age), medium age (18-22 weeks of age), and old (30-34 weeks of age). Birds were divided in to 9 groups according to ages and each group were mated at different male: female ratios (such as 1:2, 1:3, 1:4, and 1:5). To determine the effects of season, research were carried out in three different season in spring, in summer and in winter.