Havuz ters yıkama durulama atık sularının geri kazanım oranının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of backwash wastewater recovery in swimming pools
  1. Tez No: 991335
  2. Yazar: AHMET BURAK GÜLBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASBİ KIZILHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yüzme havuzlarında kum filtrelerinin ters yıkama ve durulama işlemleri sırasında ortaya çıkan yüksek hacimli su kayıpları, artan su maliyetleri, enerji tüketimi ve çevresel sürdürülebilirlik hedefleri açısından önemli bir problem oluşturmaktadır. Özellikle ısıtmalı havuz sistemlerinde ters yıkama sırasında deşarj edilen su, yalnızca su kaybına değil, aynı zamanda önemli ölçüde ısı enerjisi ve kimyasal kaybına da neden olmaktadır. Bu nedenle ters yıkama suyunun geri kazanımı, havuz işletmelerinde su ve enerji verimliliğinin artırılması açısından kritik bir potansiyel taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında, yüzme havuzlarında kum filtresi ters yıkama suyunun geri kazanılabilirliği, dinlendirme ve vorteks filtrasyon temelli mekanik bir ön arıtma yaklaşımı kullanılarak deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalar, 3×4 m boyutlarında (12 m²), skimmerli poliester bir test havuzunda yürütülmüş; sistemde 0,75-kW sirkülasyon pompası, kum filtresi ve filtre çıkış hattına entegre edilmiş bir vorteks filtre kullanılmıştır. Ters yıkama ve durulama suyunun doğrudan deşarja verilmesi yerine, suyun A Tankında dinlendirilmesi ve vorteks filtre ile arıtılarak B Tankında toplanması esasına dayanan bir geri kazanım prosesi oluşturulmuştur. Çalışma süresince bulanıklık, pH, elektriksel iletkenlik, sıcaklık ve serbest klor gibi temel su kalite parametreleri farklı zaman aralıklarında izlenmiştir. Elde edilen bulgular, dinlendirme sürecinin askıda katı maddelerin çökelmesi yoluyla suyun fiziksel kalitesini belirgin biçimde iyileştirdiğini, vorteks filtrasyonun ise bulanıklık değerlerini ölçüm cihazının algılama sınırının altına düşürdüğünü göstermiştir. Buna karşılık pH ve iletkenlik değerlerinin kararlı seyrettiği, mekanik işlemlerin suyun kimyasal bütünlüğünü bozmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, dinlendirme ve vorteks filtrasyon temelli ön arıtma yaklaşımının, kum filtresi ters yıkama suyunun havuz sistemine yeniden kazandırılabilir nitelikte olduğunu ve havuz işletmelerinde su ve enerji verimliliğini artırmaya yönelik uygulanabilir ve sürdürülebilir bir çözüm sunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Large amounts of water losses occurring during the backwashing and rinsing operations of sand filters in swimming pools constitute a significant problem in terms of increasing water costs, energy consumption, and environmental sustainability objectives. Particularly in heated pool systems, water discharged during backwashing results not only in water loss but also in substantial losses of thermal energy and treatment chemicals. Therefore, the recovery of backwash water represents a critical potential for improving water and energy efficiency in swimming pool operations. Within the scope of this study, the recoverability of sand filter backwash water in swimming pools was experimentally investigated using a mechanical pre-treatment approach based on sedimentation and vortex filtration. Experimental studies were conducted in a 3 x 4 m (12 m²) skimmer type polyester test pool equipped with a 0,75-kW circulation pump, a sand filter, and a vortex filter integrated into the filter outlet line. Instead of direct discharge, a recovery process was established in which backwash and rinse water was first allowed to settle in an IBC A tank and subsequently treated using a vortex filter before being collected in an IBC B tank. During the experimental period, key water quality parameters including turbidity, pH, electrical conductivity, temperature, and free chlorine were monitored at different time intervals. The results demonstrated that the sedimentation process significantly improved the physical quality of the water through the settling of suspended solids, while vortex filtration further enhanced this improvement by reducing turbidity values below the detection limit of the measuring device. In contrast, pH and electrical conductivity values remained stable, indicating that the applied mechanical processes did not adversely affect the chemical integrity of the water. In conclusion, the sedimentation- and vortex filtration-based pre-treatment approach was found to render sand filter backwash water suitable for reintegration into the swimming pool system and to provide a practical and sustainable solution for enhancing water and energy efficiency in swimming pool operations.