Cephidae familyasına ait cinslerin bağırsak mikobiyotalarının metabarkodlama yöntemiyle karakterizasyonu
Characteri̇zati̇on of gut mycobi̇ota of genera belongi̇ng to the fami̇ly cephi̇dae usi̇ng metabarcodi̇ng
  1. Tez No: 991368
  2. Yazar: SONGÜL ALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetics, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoinformatik Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışmasında, tarımsal ekosistemlerde fitofag yaşam biçimiyle öne çıkan Cephidae (Hymenoptera: Symphyta) familyasına ait türlerin bağırsak mikobiyotası metabarkodlama yöntemiyle karakterize edilmiştir. Çalışmada, Cephus pygmeus, Pachycephus smyrnensis, Syrista parreyssi, Trachelus stipa ve Trachelus tabidus türlerine ait toplam 10 ergin birey kullanılmıştır. Mantar topluluklarının tanımlanmasında ITS1 ve ITS2 gen bölgeleri hedeflenmiş, elde edilen DNA'lar Illumina MiSeq platformunda dizilenmiştir. Dizileme verileri QIIME2 (v2022.11.1) yazılımı ile analiz edilmiş; DADA2 algoritması kullanılarak hata düzeltme ve kimerik filtreleme yapılmış, taksonomik atamalar ise BLAST+ yöntemiyle UNITE mantar veritabanına karşı gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, fungal toplulukların büyük çoğunluğunun Ascomycota ve Basidiomycota şubelerine ait olduğu belirlenmiştir. En baskın cinsler arasında Metschnikowia, Cladosporium, Alternaria, Cutaneotrichosporon, Vishniacozyma, Bettsia ve Skoua yer almıştır. Türler arasında belirgin mikrobiyal farklılıklar gözlenirken, bazı mantar cinslerinin birden fazla türde ortak olarak bulunması, Cephidae familyasında filogenetik olarak korunmuş simbiyotik ilişkilerin varlığını düşündürmektedir. Yüksek oranda tespit edilen“unassigned”diziler ise mevcut veri tabanlarının Hymenoptera kökenli simbiyotik mantar çeşitliliğini temsil etmede sınırlı olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, Cephidae familyasında simbiyotik mantarların yalnızca sindirim süreçlerinde değil, aynı zamanda ekolojik adaptasyon, bağışıklık düzenlenmesi ve evrimsel simbiyotik ağların oluşumunda da önemli roller üstlendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca bu çalışma sonucunda ortaya çıkan veri biyoteknolojik ve biyokontrol uygulamaları açısından yüksek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the gut mycobiota of species belonging to the family Cephidae (Hymenoptera: Symphyta), which are characterized by a phytophagous lifestyle in agricultural ecosystems, were characterized using the metabarcoding approach. A total of ten adult individuals representing five species — Cephus pygmeus, Pachycephus smyrnensis, Syrista parreyssi, Trachelus stipa, and Trachelus tabidus — were analyzed. The ITS1 and ITS2 gene regions were targeted for the identification of fungal communities, and the obtained DNA samples were sequenced using the Illumina MiSeq platform. Sequence data were analyzed with the QIIME2 (v2022.11.1) software; error correction and chimera filtering were performed using the DADA2 algorithm, and taxonomic assignments were carried out using the BLAST+ method against the UNITE fungal database. As a result of the analyses, the majority of the fungal communities were found to belong to the phyla Ascomycota and Basidiomycota. The dominant genera included Metschnikowia, Cladosporium, Alternaria, Cutaneotrichosporon, Vishniacozyma, Bettsia, and Skoua. Although clear microbial variations were observed among the species, the presence of several fungal genera shared across multiple hosts suggests the existence of phylogenetically conserved symbiotic associations within the Cephidae family. The high proportion of“unassigned”sequences indicates that current reference databases are limited in representing the fungal symbiont diversity associated with Hymenoptera species. Overall, the findings reveal that the symbiotic fungi of Cephidae not only contribute to digestive processes but also play crucial roles in ecological adaptation, immune regulation, and the establishment of evolutionary symbiotic networks. Furthermore, the data obtained from this study has high potential for biotechnological and biocontrol applications.