3D modeling and defining geothermal fluid properties at saline geothermal system, Western Turkey
Tuzlu jeotermal sistemlerde jeotermal akışkan özelliklerinin tanımlanması ve 3 boyutlu modelleme, Batı Türkiye
  1. Tez No: 991369
  2. Yazar: SERHAT TONKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BABA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, jeotermal sistemlerde akışkan–kayaç etkileşimleri, kabuklanma mekanizmaları ve CO2'nin jeokimyasal ve termodinamik davranışlarını bütüncül bir çerçevede inceleyerek jeotermal enerji bilim alanına özgün katkılar sunmaktadır. Çalışma, saha gözlemleri, laboratuvar deneyleri, jeokimyasal denge ve reaktif taşınım modellemeleri ile sayısal rezervuar simülasyonlarını entegre ederek, jeotermal akışkanların basınç–sıcaklık koşullarına bağlı evrimini ve bunun enerji üretimi üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Tez kapsamında, jeotermal santarallerde verim kaybına neden olan mineral çökelim süreçlerinin termodinamik kontrolleri nicel olarak değerlendirilmiş; sıcaklık değişimleri, yeniden enjeksiyon koşulları ve kimyasal denge yöntemlerinin kabuklanma üzerindeki rolü bilimsel olarak açıklanmıştır. Bu bulgular, jeotermal santrallerde operasyonel sürdürülebilirliği artırmaya yönelik uygulanabilir stratejiler geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Reaktif taşınım ve rezervuar ölçekli simülasyonlar, CO2 enjeksiyonunun yalnızca jeolojik depolama açısından değil, aynı zamanda ısı geri kazanımını artıran bir mekanizma olarak da işlev görebileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu tez, jeotermal enerji üretimi ile CO2 yönetimi arasındaki sinerjiyi vurgulayarak, jeotermal kuyular ve yüzey ekipman sistemlerinde ortaya çıkan kabuklanma problemlerini minimize etme, düşük karbonlu ve sürdürülebilir enerji sistemlerinin geliştirilmesine küresel ölçekte katkı sağlamaktadır. Sunulan çalışma jeotermal sistemlerde akışkan özellikleri, CO2 depolama, jeokimyasal süreçler ve reaktif taşınım gibi üç boyutlu modelleme yaklaşımlarını bütüncül ve disiplinlerarası bir bakış açısıyla ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides original contributions to geothermal energy science by investigating fluid-rock interactions, mineral scaling mechanisms, and the geochemical and thermodynamic behavior of CO2 in geothermal systems using an integrated and holistic approach. The study combines field observations, laboratory experiments, geochemical equilibrium calculations, reactive transport modeling, and numerical reservoir simulations to analyze the pressure-temperature-dependent evolution of geothermal fluids and its impact on energy production performance. Within this framework, the thermodynamic controls governing mineral precipitation processes that lead to efficiency losses in geothermal power plants are quantitatively evaluated. The effects of temperature variations, reinjection strategies, and chemical equilibrium conditions on scaling formation are systematically assessed. These analyses provide a robust scientific basis for developing practical and transferable strategies aimed at improving operational sustainability and efficiency in geothermal facilities. In addition, reactive transport and reservoir-scale simulations demonstrate that CO2 injection can serve not only as a viable geological storage option but also as an effective method for enhancing geothermal heat recovery. The results show that CO2 injection improves thermal performance through coupled thermal, hydraulic, and geochemical processes, offering a dual benefit of energy optimization and long-term carbon management. This dissertation highlights the strong synergy between geothermal energy production and CO2 management. By addressing scaling-related challenges in geothermal wells and surface facilities while enhancing reservoir performance, the study supports the development of low-carbon and sustainable energy systems. The work adopts a comprehensive and interdisciplinary perspective by integrating three-dimensional modeling of fluid properties, CO2 storage potential, and reactive transport dynamics at the reservoir scale.