Sitolojik olarak Bethesda kategori IV tiroid nodülü olan hastalarda TIRADS skorlama sisteminin malignite öngördürme potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the malignancy predictive potential of the TIRADS scoring system in patients with cytologically Bethesda category IV thyroid nodules
  1. Tez No: 991397
  2. Yazar: ÇAĞAN ÖÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZHAR MÜSLÜM TUNA, DR. İSMAİL ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ince iğne aspirasyon biyopsisinde Bethesda kategori IV olarak değerlendirilen tiroid nodüllerinin ultrasonografik özelliklerinin ACR-TIRADS sınıflaması doğrultusunda yeniden incelenmesi ve bu sınıflamanın malignite riskini öngörmedeki etkinliğinin, cerrahi sonrası histopatolojik tanılar ile karşılaştırılarak belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 2015–2024 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tiroidektomi yapılan ve preoperatif ince iğne aspirasyon biyopsisinde Bethesda kategori IV olarak değerlendirilen 145 hastanın retrospektif olarak incelendiği, tek merkezli ve kesitsel bir araştırmadır. Hastalara ait yaş, cinsiyet, tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikorları, nodül sayısı ve ultrasonografi bulguları değerlendirilmiştir. Ultrasonografide nodüllerin ekojenitesi, kompozisyonu, sınır yapısı, kalsifikasyon durumu, boyutları ve şekil özellikleri kaydedilmiş; tüm nodüller Amerikan Radyoloji Koleji (ACR) kriterlerine göre yeniden TIRADS sınıflamasına tabi tutulmuştur. Cerrahi sonrası histopatolojik inceleme temel alınarak nodüller benign ve diferansiye tiroid kanseri (DTK) olarak iki gruba ayrılmış; ACR-TIRADS kategorileri ve klinik–ultrasonografik değişkenlerle patoloji sonuçları arasındaki ilişki uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 145 nodülün %39'u malign, %61'i benign olarak saptandı. Ultrasonografi bulguları değerlendirildiğinde malign nodüllerde hipoekojenitenin daha sık izlendiği (p=0.029), düzensiz sınırlılığın arttığı (p=0.026), mikrokalsifikasyonun daha sık görüldüğü (p=0.001) ve taller-than-wide görünümünün daha yüksek oranda görüldüğü (p=0.015) tespit edildi. Lojistik regresyon analizinde mikrokalsifikasyon (OR=16.037; p=0.012), taller-than-wide görünümü (OR=11.384; p=0.036) ve hipoekojenitenin (OR=2.855; p=0.011) malignite ile bağımsız olarak ilişkili olduğu belirlendi. ACR-TIRADS kategorileri arttıkça malignite oranlarında belirgin bir artış izlendi: TIRADS 2'de %11.1, TIRADS 3'te %28, TIRADS 4'te %47.5 ve TIRADS 5'te %81.3 malignite saptandı. TIRADS 5 kategorisi, TIRADS 2'ye kıyasla malignite riskini anlamlı derecede artırdı (OR=34.667; p<0.001). Sonuç: Bu çalışmada, ince iğne aspirasyon biyopsisinde Bethesda kategori IV olarak değerlendirilen tiroid nodüllerinde malignite oranı %39 olarak bulunmuş ve bu kategorinin klinik olarak önemli bir risk taşıdığı gösterilmiştir. ACR-TIRADS sınıflaması incelendiğinde, TIRADS düzeyi arttıkça malignite oranlarının belirgin şekilde yükseldiği gözlenmiş; özellikle TIRADS 5 grubunda yüksek malignite oranı dikkat çekmiştir. Elde edilen bulgular, ACR-TIRADS'ın Bethesda IV nodüllerde malignite olasılığını değerlendirmede güvenilir ve klinik karar sürecini destekleyici bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to reevaluate the ultrasonographic features of thyroid nodules categorized as Bethesda IV on fine-needle aspiration biopsy and to assess the effectiveness of the ACR-TIRADS classification in predicting malignancy by comparing TIRADS categories with postoperative histopathological diagnoses. Materials and Methods: This single-center, retrospective, cross-sectional study included 145 patients who underwent thyroidectomy between 2015 and 2024 and were preoperatively classified as Bethesda category IV. Patient demographics, thyroid function tests, thyroid autoantibodies, nodule count, and ultrasonographic characteristics were recorded. Ultrasonographic assessment included echogenicity, composition, margin features, calcification pattern, nodule size, and shape. All nodules were reclassified using the American College of Radiology (ACR) TIRADS system. Based on postoperative pathology, nodules were divided into benign and differentiated thyroid cancer (DTC) groups, and the relationship between ACR-TIRADS categories, ultrasonographic variables, and histopathological outcomes was analyzed using appropriate statistical methods. Results: Of the 145 nodules included, 39% were malignant and 61% were benign. Malignant nodules demonstrated higher rates of hypoechogenicity (p=0.029), irregular margins (p=0.026), microcalcifications (p=0.001), and taller-than-wide shape (p=0.015). Logistic regression analysis identified microcalcifications (OR=16.037; p=0.012), taller-than-wide shape (OR=11.384; p=0.036), and hypoechogenicity (OR=2.855; p=0.011) as independent predictors of malignancy. Increasing ACR-TIRADS categories were associated with progressively higher malignancy rates: 11.1% in TIRADS 2, 28% in TIRADS 3, 47.5% in TIRADS 4, and 81.3% in TIRADS 5. The TIRADS 5 category significantly increased malignancy risk compared with TIRADS 2 (OR=34.667; p<0.001). Conclusion: This study demonstrated a 39% malignancy rate among nodules classified as Bethesda IV, confirming that this cytological category carries a clinically relevant risk. The ACR-TIRADS system showed a clear gradient of increasing malignancy probability with higher TIRADS categories, with particularly high rates observed in TIRADS 5 lesions. These findings indicate that ACR-TIRADS is a reliable and supportive tool for estimating malignancy risk in Bethesda IV nodules and may assist clinicians in guiding management decisions.