Platon ve Schelling'de müzik
Music in Plato and Schelling
- Tez No: 991424
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu tez, müziğin ahlaki, toplumsal ve bireysel yönlerini ele alan Platon ve Schelling'in müziğe dair yaklaşımlarını karşılaştırmalı bir perspektifle incelemektedir. Antik Yunan felsefesinin önde gelen düşünürlerinden Platon, müziği toplumsal düzeni sağlayan, bireylerin ruhlarını eğiten bir araç olarak değerlendirir. Ona göre, müziğin doğru kullanımı bireylerin erdemli bir yaşam sürmelerine katkıda bulunur ve böylece ideal devlete katkı sağlar. Platon, müziğin ruh üzerindeki etkilerinden dolayı belirli melodilerin yasaklanmasını savunur; müziği, bireylerin ahlaki gelişimi için yönlendirici bir araç olarak görür. Buna karşın, Alman idealizminin temsilcilerinden Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling, müziği insanın içsel hakikate ulaşmasını sağlayan mistik bir deneyim olarak ele alır. Schelling'e göre müzik, doğrudan duyulara hitap eden bir sanat formu olmasının ötesinde, bireyin sınırlı aklının ötesine geçerek evrensel bir bilgiye ulaşmasına imkân tanır. Bu nedenle, müzik, insanın kendini ve doğayı anlamasını sağlayan bir özne-nesne bütünleşmesi sunar ve insana aşkın bir varlık alanı açar. Tez, bu iki filozofun müziğe dair görüşlerini estetik, ontolojik ve ahlaki açılardan karşılaştırarak, sanatın insan yaşamındaki farklı rollerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Platon'un ideal toplum hedefi doğrultusunda şekillenen ahlaki bakış açısıyla, Schelling'in bireysel özgürlük ve özne-nesne birliğine vurgu yapan estetik anlayışı, müziğin insanın ruhsal ve toplumsal yönleri üzerindeki derin etkilerini farklı açılardan ortaya koyar. Bu bağlamda, Platon ve Schelling'in müzikle ilgili görüşleri, sanatın insan ruhunu ve toplumu nasıl şekillendirdiğine dair geniş bir perspektif sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the moral, social, and individual dimensions of music through a comparative analysis of the perspectives of Plato and Friedrich Wilhelm Joseph Schelling. As one of the leading thinkers of Ancient Greek philosophy, Plato considers music a fundamental instrument for cultivating the soul and maintaining social harmony. According to Plato, the proper use of music contributes to the development of virtue in individuals and, consequently, supports the realization of the ideal state. Due to its profound influence on the human soul, Plato argues that certain musical modes should be restricted, viewing music as a guiding tool in the moral education of citizens. In contrast, Friedrich Wilhelm Joseph Schelling, a prominent figure of German Idealism, approaches music as a mystical experience that enables access to inner truth. For Schelling, music goes beyond merely appealing to the senses; it allows individuals to transcend the limits of conceptual thought and attain universal knowledge. Music thus provides a unity of subject and object, offering an elevated, transcendent domain in which the individual can apprehend both self and nature at a deeper level. By comparing the views of these two philosophers from aesthetic, ontological, and ethical perspectives, this thesis aims to reveal the diverse roles that art plays in human life. While Plato's understanding of music is shaped by his pursuit of the ideal society and emphasis on moral formation, Schelling highlights individual freedom, intuition, and the unity between nature and spirit. Together, their perspectives offer a broad theoretical framework for understanding how music influences the human soul and the structure of society.