Medeni usûl hukukunda çevrim içi duruşma
Online hearing in civil procedure law
  1. Tez No: 991438
  2. Yazar: YASİN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERMENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişimin medeni usul hukukundaki en önemli etkilerinden bir duruşmaların çevrim içi yapılmasıdır. Böylece taraflar duruşma salonunda hazır bulunmadan duruşmaya katılma imkânı elde etmektedir. Aynı zamanda tanık, bilirkişi veya diğer ilgililerin de çevrim içi dinlenmesi mümkündür. Bu haliyle çevrim içi duruşmanın olumlu bir gelişme olduğu sonucuna varılabilir. Ancak bu çıkarıma ulaşmak için çevrim içi duruşmanın temel hak ve özgürlükler kapsamında ve medeni usul hukukuna hâkim ilkeler çerçevesinde tartışılması gerekmektedir. Bu tez çalışmasının öncelikli amacı çevrimiçi duruşmanın temel hak ve özgürlükler ile medeni usul hukukuna hâkim ilkeler ışığında irdelenmesidir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde duruşma ve çevrim içi duruşma kavramları üzerinde durulmuş ve çevrim içi duruşmanın temel hak ve özgürlükler ile medeni usul hukukuna hâkim ilkeler karşısındaki konumu ortaya konulmuştur. Tezin ikinci bölümünde çevrimiçi duruşma uygulaması ele alınmış ve uygulama ile ilgili tartışmalı hususlar irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise çevrimiçi duruşma ile ilgili hukuki ihlal halleri ve bu ihlallerin giderilmesi ele alınmıştır. Nihai olarak çevrimiçi duruşmanın medeni usul hukukundaki yeri ortaya konulmuş, sorunlu meseleler ele alınmış ve ileride yapılacak mevzuat düzenlemelerine veya bilimsel çalışmalara ışık tutmaya elverişli verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important effects of technological developments on the field of Civil Procedure Law is online hearings. In this way, the parties have the opportunity to participate in the hearing without being present in the courtroom. Witnesses, experts and other interested parties can also be heard online. In this context, it can be said that online hearings are a positive development. However, in order to reach this conclusion, online hearings must be evaluated within the scope of fundamental rights and freedoms and civil procedural law principles. The main purpose of this thesis is to examine online hearings in the light of fundamental rights and freedoms and civil procedural law principles. In the first part of the thesis, which consists of three parts, the concepts of hearing and online hearing are emphasized and the position of online hearing in terms of fundamental rights and freedoms and the civil procedural law princeples is revealed. In the second part of the thesis, the application of online hearings is discussed and the controversial issues regarding the application are examined. The third section addresses the legal violations related to online hearings and how to address these violations. Finally, the place of online hearings in civil procedure law was revealed, problematic points were addressed, and data that would shed light on future legal regulations or scientific studies were obtained.