Uluslararası hukuk çerçevesinde askeri işgal rejimi
Military occupation regime in the framework of international law
  1. Tez No: 991439
  2. Yazar: ZEYNEP SEYİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM AKKUTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Askeri işgal, uluslararası silahlı çatışmalar sırasında bir devletin, düşman bir devlete ait topraklar üzerinde egemenliği devralmaksızın, bu toprakları fiilen ve geçici olarak etkin kontrolü altına alması durumunu ifade eder. İşgal hukuku ise bu geçici hâkimiyet sürecinde işgalci güç, ülkesi işgal edilen egemen devlet ve işgal altındaki topraklarda yaşayan sivil nüfus arasındaki hukuki ilişkileri düzenleyen, uluslararası insancıl hukukun özel bir rejimini oluşturan kurallar bütünüdür. Bu tez çalışması, askeri işgal rejimi çerçevesinde işgalci gücün işgal bölgesini yönetme ve sivilleri koruma yükümlülüklerinin kapsamını, içeriğini ve sınırlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle askeri işgal kavramının uluslararası hukuk bakımından tanımı yapılmakta; işgalin fetih, ilhak ve istila gibi kavramlardan farkları ortaya konulmakta ve jus ad bellum ile jus in bello ayrımı çerçevesinde hukuki konumu değerlendirilmektedir. 1907 tarihli Lahey Düzenlemeleri, 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri ve uluslararası örf ve âdet hukuku kuralları temel alınarak işgalci gücün yetki ve yükümlülükleri, egemen devletin hakları ve işgal altındaki sivil nüfusun korunmasına ilişkin temel güvenceler analiz edilmektedir. Ayrıca işgal rejiminin başlangıcı ve sona ermesi, etkin kontrol ölçütü ve işgal hukukunun ihlali hâlinde ortaya çıkan uluslararası hukuki sorumluluklar ele alınmakta; devlet uygulamalarından güncel örnekler ışığında işgal hukukunun güncelliği ve uygulamadaki önemi ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Military occupation refers to a situation in which a state exercises effective and temporary control over territory belonging to an enemy state during an international armed conflict without acquiring sovereignty over that territory. The law of occupation, in turn, constitutes a body of rules forming a special regime of international humanitarian law that regulates the legal relationships between the occupying power, the occupied sovereign state, and the civilian population living in the occupied territory during this period of temporary authority. This thesis examines the scope, content, and limitations of the obligations of the occupying power to administer the occupied territory and protect civilians within the framework of the military occupation regime. To this end, this study first defines the concept of military occupation under international law, distinguishes occupation from related concepts such as conquest, annexation, and invasion, and assesses its legal status in light of the distinction between jus ad bellum and jus in bello. This thesis analyzes the rights and obligations of the occupying power, the rights of the occupied sovereign state, and the fundamental guarantees for the protection of the civilian population under occupation based on the 1907 Hague Regulations, the 1949 Geneva Conventions, and the rules of customary international law. Furthermore, the study addresses the start and termination of the occupation regime, the criterion of effective control, and the international legal responsibilities arising from violations of the law of occupation. Finally, the thesis highlights the contemporary relevance and practical importance of the law of occupation, considering recent examples from state practice.