Sorgum silajına katılan bazı katkı maddelerinin silaj kalitesi ve rumende besin maddelerinin yıkılımı üzerine etkileri
The Effects of some silage additives added into sorghum silage on silage quality and ruminal degradabilities of nutrients
  1. Tez No: 99145
  2. Yazar: N. TUĞBA BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL BAYTOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
5.0ZET Sorgum Silajına Katılan Bazı Katkı Maddelerinin Silaj Kalitesi ve Rumende Besin Maddelerinin Yıkılımı Üzerine Etkileri Değişik katkıların sorgum silaj inin kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, süt olum (287.40 g/kg KM) ve hamur olum (304.80 g/kg KM) dönemlerinde biçilen sorgum otuna SIL-ALL adlı enzim- inokulant kompleksi (Eİ), melas (M), formik asit (FA), M+FA, Eİ+FA, EÎ+M ve Eİ+FA+M katılarak laboratuvar silolarında (1 kg' lık cam kavanoz) silajı yapıldı ve iki ay süre ile inkübasyona bırakıldı. Silolar açıldıktan sonra silaj lann fiziksel ve kimyasal analizleri yapıldı ve rumen fîstülü takılı toklularda KM ve ADF yıkılım oranlan tespit edildi. Süt olum ve hamur olum dönemlerinde katkılı silaj lann KM içeriklerinin değişkenlik gösterdiği, fakat melas katkısının genel olarak KM içeriğini artırdığı, ADF ve NDF içeriklerini ise düşürdüğü tespit edildi. Silajlarda I. ve II. dönemde formik asidin tek basma veya Eİ+FA, M+FA ve Eİ+FA+M katkılanyla (4.17, 4.31; 4.06, 4.27; 4.20, 4.31; 4.07, 4.29) birlikte kullamlmasmm pH değerini yükselttiği belirlendi (pO.01).
Özet (Çeviri)
6.SUMMARY The Effects of Some Silage Additives Added into Sorghum Silage on Silage Quality and Ruminal Degradabilities of Nutrients The aim of the study was to determine the effects of different silage additives on silage quality of sorghum silage. Different sorghum silages were prepared sorghum harvested at milk or dough stage (287.40 and 304.80 g/kg DM) with or without SIL- ALL (enzyme-inokulant complex; Eİ), molasses (M), formic acid (FA), M+FA, EÎ+FA, Eİ+M and Eİ+FA+M additives in laboratory silos (glass jar 1kg in volume ) and incubated for two months. After two months incubations, silos were opened and chemical and phsical analysis were made. Dry matter and ADF degradabilities of silages were determined in ruminally fistulated rams. Dry matter content of silages harvested at milk or dough stages with additives were different. However while addition of molasses into silage generally increased DM concentration; decreased the concentrations of NDF and ADF.