Multiplikatif uzayda küresel gösterge eğrileri
Spherical indicatrix curves in multiplicative space
  1. Tez No: 991465
  2. Yazar: MURAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde ileri bölümlerde kullanılacak kavramlara yer verilmiştir. Bu bölümde üç boyutlu Öklit uzayında eğri teorisine dair temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde multiplikatif uzay tanıtılmıştır. Bu bölümde ilerde kullanılacak temel işlemler tanıtılmış olup multiplikatif uzayda eğri teorisine dair tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, multiplikatif uzayda multiplikatif küresel gösterge eğrileri araştırılmıştır. Üç boyutlu multiplikatif Öklit uzayında bir multiplikatif eğrinin multiplikatif Frenet çatısı göz önüne alındığında üç multiplikatif gösterge eğrisi vardır. Bunlar multiplikatif teğetler göstergesi, multiplikatif asli normaller göstergesi ve multiplikatif normaller göstergesidir. Bu multiplikatif gösterge eğrilerinin her biri için multiplikatif Frenet çatılarını, eğrilik ve burulmalarını hesapladık. Ayrıca bu multiplikatif gösterge eğrileri arasındaki multiplikatif Bertrand ve involüt-evolüt eğri çiftleri hakkında inceleme yaptık. Son olarak bu çalışmadaki teoriyi destekleyen örnekler ve şekiller verdik. Beşinci bölüm ise sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of five chapters. The first chapter presents the introduction and the general framework of the study. The second chapter includes the fundamental concepts that will be used in the subsequent sections. In this part, the basic definitions and theorems related to the theory of curves in three-dimensional Euclidean space are provided. In the third chapter, the concept of multiplicative space is introduced. The basic operations that will be used in the following sections are defined, and the fundamental definitions and theorems concerning the theory of curves in the multiplicative space are discussed. The fourth chapter investigates the multiplicative spherical indicatrix curves in the multiplicative space. Considering the multiplicative Frenet frame of a curve in three-dimensional multiplicative Euclidean space, there exist three multiplicative indicatrix curves: the multiplicative tangent indicatrix, the multiplicative principal normal indicatrix, and the multiplicative binormal indicatrix. For each of these curves, their corresponding multiplicative Frenet frames, curvatures, and torsions are computed. Moreover, the relationships between these indicatrix curves are examined through the study of multiplicative Bertrand and involute–evolute curve pairs. Examples and figures supporting the theoretical results obtained in this study are also provided. Finally, the fifth chapter presents the conclusions of the study.