Postmenopozal osteoporozda egzersizin kemik dansitesine etkisi
Effect of exercise on post menopausal osteoporosis
  1. Tez No: 99148
  2. Yazar: DİLAVER KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT GÖKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill 1. oz Bu çalışma postmenopozal osteoporozlu, menopozdan itibaren 65 yaşa kadar olan 52 kadm hasta üzerinde yapıldı. Çalışmada 2 grup oluşturuldu. Grupların yaş, boy, kilo ve VKÎ özellikleri homojendi. Kontrollü randomize grup çalışması olarak yapıldı ve 18 ay sürdü. Tüm hastalara risk faktörlerini içeren bir protokol dolduruldu. Her iki grubun L2-L4 AP spine, femur boynu, büyük trokanter ve Wards üçgeni ölçümleri DEXA ile yapıldı. Egzersiz grubunda 27 hastaya lomber lordozu azaltıcı egzersizler, sırt ekstansiyon egzersizleri, izometrik karın güçlendirme egzersizleri, üst ekstremitenin ağırlıklı egzersizleri ve iskelete yük bindiren egzersizler (yürüyüş, merdiven çıkma) yaptırıldı. Kontrol grubuna hekimin uygun gördüğü medikal tedavi uyguladı. İki grubun 1 8 ay sonra L2- L4 AP spine femur boynu, büyük trokanter ve Wards üçgeni ölçümleri tekrar yapıldı.
Özet (Çeviri)
IV 2. ABSTRACT This study reports evidence about 52 female postmenopausal osteoporosis patients who are post menapause and older then 65 years. Research has been conducted with two different randomly choosen groups whose age, height, weight and BMI characteristics are homogenues. The study took 18 months to complete. All of the patients risk factors has been recorded at the beginning, L2-L4 AP spine, femur neck, Wards tri angle and trochanter measurement of each group has been conducted with DEXA. 27 patients in experimental group has been done lomber lordosis back and abdominal muscle exercise, back extention exercises, isometric abdominal stretching exercise, upper extremite resistance exercise, and weight loaded skeleton exercises (walking, steps etc.). Recommended medical treatments have been applied to the control group. The necessary measurement repeated again after 18 months for all the patients in each group.