Proposal of new methodologies in determination of reservoir drive mechanisms
Rezervuar itki mekanizmalarının belirlenmesinde yeni yöntem önerileri
- Tez No: 991473
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, petrol yataklarındaki rezervuar itki mekanizmalarının hızlı ve nicel olarak belirlenmesi için yeni bir metodoloji sunarak, geleneksel, genellikle öznel sınıflandırma yöntemlerinin sınırlamalarını gidermektedir. Araştırma, bir rezervuarın enerjik performansının objektif bir ölçüsünü sağlayan, Jamalbayli İndeksleri (JI) olarak adlandırılan yeni bir boyutsuz parametre seti önermektedir. JI, gözenek hacmindeki bağıl değişimin rezervuar basıncındaki bağıl değişime oranını kuran malzeme denge denkleminin temel prensiplerinden türetilmiştir. Bu ilişkinin, üretim teknolojisinden, PVT özelliklerinden ve kayaç özelliklerinden bağımsız olduğu gösterilmiş, böylece geniş bir uygulanabilirlik ve sağlamlık sağlanmıştır. Metodoloji, türetilen formüllerin bir vaka çalışmasına uygulanması ve gerekli üretim ve basınç verilerini oluşturmak için bir simülasyon modelinin kullanılmasıyla doğrulanmıştır. Hesaplanan JI değerleri daha sonra rezervuarın itki mekanizmasını sınıflandırmak için kullanılmış ve simüle edilen sistemin bilinen davranışıyla karşılaştırılmıştır. Bulgular, Jamalbayli İndekslerinin, rezervuar enerjisinin daha doğru ve zamanında değerlendirilmesini sağlayarak, saha geliştirme, geliştirilmiş petrol kurtarım teknikleri ve hidrokarbon rezerv tahmini ile ilgili proaktif ve bilinçli kararları kolaylaştırdığını göstermektedir. Bu araştırma, rezervuar fiziği anlayışını geliştiren ve modern rezervuar yönetimi için pratik bir araç sunan yeni bir kavramsal çerçeveye katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study introduces a novel methodology for the early and quantitative determination of reservoir drive mechanisms in oil deposits, addressing the limitations of traditional, often subjective, classification methods. The research proposes a new set of dimensionless parameters, termed Jamalbayli Indexes (JI), which provides an objective measure of a reservoir's energetic performance. The JI are derived from the foundational principles of the Material Balance Equation, establishing a direct correlation between the ratio of relative changes in pore volume and the relative changes in reservoir pressure. This relationship is demonstrated to be independent of production technology, PVT properties, and rock characteristics, thereby ensuring its broad applicability and robustness. The methodology is verified through the application of the derived formulas to a case study, utilizing a simulation model to generate the necessary production and pressure data. The calculated JI values are then used to classify the reservoir's drive mechanism and are compared with the known behavior of the simulated system. The findings indicate that the JI enable a more accurate and timely assessment of reservoir energy, facilitating proactive and informed decisions regarding field development, enhanced oil recovery strategies, and hydrocarbon reserve estimation. This research contributes a new conceptual framework that refines the understanding of reservoir physics and offers a practical tool for modern reservoir management.