Agritourism as a model proposal for sustainability of rural areas: A rapid site selection method and developing spatial strategy
Kırsalın sürdürülebilirliği için bir model önerisi olarak agriturizm: Hızlı alan seçim yöntemi ve mekansal strateji oluşturulması
  1. Tez No: 991488
  2. Yazar: YELİZ KURPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ ÇIKIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Mimarlık, Turizm, Urban and Regional Planning, Architecture, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, tüm Dünya'da yaşanan küreselleşme ve kentleşme süreci, tarım alanlarının yok olması ve tarımsal üretimin durmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda kırsal alanlarda mekânsal ve sosyal sürdürülebilirlik zedelenmekte, kadim kültür yok olmaktadır. Bu sebeplerle kırsal alanlarda tarımsal üretimin sürmesi için tarımın çağdaş modellere entegre edilmesi gerekmektedir. Günümüzde bu entegrasyonun en somut örneklerinden biri de sürdürülebilir kırsal kalkınma modeli olan ve tarım ile turizm sektörünün entegre olduğu 'agriturizm' modelidir. Agriturizm modeli için uygun kırsal alanlarının belirlenmesinde ve doğru yerleşim ve mekan stratejilerinin yaratılması konusunda literatürde ve uygulama süreçlerinde eksiklikler bulunmaktadır. Bu sebeple bu araştırma agriturizm alanlarının belirlenmesi ve mekan stratejilerinin oluşturulması için bir methodoloji geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında oluşturulan methodoloji, çok sayıda adımdan oluşmaktadır. Bu her bir adım birbirini takip eden bir süreci kapsamaktadır. Bunlar; içerik analizi yöntemi, uzman anketi yöntemi, analitik hiyerarşi süreci (AHP) ve puanlama sisteminin oluşuturulması, agriturizm mekan stratejilerinin oluşturulması, mekan stratejileri ile tarım alanlarının eşleştirilmesi gibi adımlardır. Bu çalışma sonucunda yerel yönetimlere yol gösterici nitelikte bir rehber oluşturmak hedeflenmiştir. Yerel yönetimler bir bölge içerisinde hangi kırsal alanın agriturizm alanı seçileceğini, seçilen kırsal alan içerisindeki tarım alanlarına hangi mekânsal stratejilerin ve senaryoların uygulanması gerektiğine, mimari olarak nasıl mekanlar oluşturulması gerektiğine bu araştırmadaki yöntemi kullanarak karar verebilecektir. Sonuç olarak bu araştırma agriturizmin en büyük ölçekten (planlama ölçeği) en küçük ölçeğe kadar (mimari ölçek) nasıl uygulanacağına yönelik bir methodoloji sunmaktadır. Bu çalışma ileride geliştirilerek politika yapıcılar ve planlayıcılar ile uygulamaya konabilecek bir belge niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the processes of globalization and urbanization occurring worldwide have led to the disappearance of agricultural lands, ancient agricultural production practises and the decline of agricultural production. Consequently, spatial and social sustainability in rural areas has been significantly compromised. For this reason, in order to sustain agricultural production in rural, it is essential to integrate agriculture into contemporary models. One of the examples of such integration today is 'agritourism' which is sustainable rural development model, combines the agriculture and tourism sectors. There is limited academic and practical guidance on identifying suitable rural areas for agritourism and developing corresponding spatial strategies. This study aims to establish a methodology to address this gap. The methodology developed within the study consists of multiple steps of a sequential process. These steps include: content analysis, expert surveys, the Analytic Hierarchy Process (AHP), scoring system, the formulation of agritourism spatial strategies, and the matching of these spatial strategies with agricultural areas. The aim of this study is to produce a decision-making tool for local governments. By the methodology, local authorities will be able to determine which rural areas are suitable for agritourism, identify which spatial strategies and scenarios should be implemented, and decide what types of architectural spaces should be design. In conclusion, this research provides a methodology outlining how agritourism should be implemented from planning scale to the architectural scale. It serves as a foundational document that can be further developed and put into practice in collaboration with policymakers and planners.