Sustainable tourism development via agritourism: The case of Gökçeada
Tarım turizmi aracılığıyla sürdürülebilir turizm kalkınması: Gökçeada örneği
- Tez No: 759703
- Danışmanlar: PROF. DR. MARIA DOLORES ALVAREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Politika yapıcılardan uygulayıcılara ve turistlere kadar çeşitli paydaşlar tarafından yirminci yüzyılın sonlarından beri dünya çapında tarım turizmine artan bir ilgi vardır. Ancak, sürdürülebilir tarım turizmi gelişimi için kritik başarı faktörleri özelinde, özellikle gelişmekte olan ülkeler bağlamında sınırlı araştırma yapılmıştır. Araştırma, sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde bir tarım turizmi destinasyonunun geliştirilmesine ilişkin yol gösterici bilgiler sunmaktadır. Araştırma, yeni başlayan bir tarım turizmi destinasyonu olarak Gökçeada'nın vaka örneğini analiz edilmekte ve böylece Gökçeada'da bir tarım turizmi destinasyonunun gelişimi için hangi faktörlerin mevcut olduğunu ve hangi faktörlerin eksik olduğunu vurgulamaktadır. Kavramsal model de önerilmiştir. Veri toplama, yerel yetkililer, organik çiftçiler, tarım turizmi sağlayıcıları ve tarım turizmi sağlayıcı adayları ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla yapılmıştır. Yargısal örnekleme ve kartopu teknikleri metodolojisi seçilmiştir Araştırma bulguları, sürdürülebilir tarım turizmi destinasyonu geliştirmek için yasal çerçevenin önemini ortaya koymaktadır. Bu araştırma aynı zamanda çalışan çiftlik tanımının gerekliliğinin altını çizmektedir. Ayrıca, politika yapıcılar ve tarım turizmi sağlayıcıları için de bazı pratik çıkarımlar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the late twentieth century, there is a growing interest of various stakeholders worldwide, from policymakers to practitioners and tourists, in agritourism. However, limited research has been done to identify critical success factors for sustainable agritourism development, especially in the context of developing countries. Therefore, this research provides guiding information concerning the development of an agritourism destination within the principles of sustainability. It analyzes the specific example of Gökçeada as an incipient agritourism destination and thus highlights what factors are available and what factors are missing for the development of an agritourism destination in the island. A conceptual model that summarizes all of these factors is also proposed. Data collection is made through semi-structured in-depth interviews carried out with local authorities, organic farmers, agritourism providers and candidates of agritourism activities, selected via judgmental and snowball sampling techniques The research findings reveal the importance of a legal framework to develop sustainable agritourism destinations. This research also highlights the need for a definition of what is a working farm. Practical implications for policymakers and agritourism providers are also made.