Tork vektörleme ile araç stabilizasyonunun sağlanması
Vehicle stabilization via torque vectoring
  1. Tez No: 991497
  2. Yazar: TOLGA ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan taşıt yoğunluğu ve dinamik yol koşulları, aktif araç kontrol sistemlerinin önemini belirgin şekilde artırmıştır. Bu çalışma, taşıtlarda kritik viraj manevraları sırasında stabilite ve yol tutuşunu optimize etmek amacıyla, hibrit bir kontrol stratejisi önermektedir. Önerilen sistem, yarı aktif süspansiyon ile ağırlık transferinin kontrolünü sağlarken, tork vektörleme stratejisi ile her tekerleğe bağımsız tork dağılımı sağlamaktadır. Kontrol algoritmaları, aracın viraj eğilimlerini gerçek zamanlı izleyerek iki sistemi kademeli olarak devreye sokmaktadır. CarMaker ve MATLAB-Simulink ortamında yapılan simülasyonlarda; dar virajda düşen yanal kayma açısı, artan yol tutuş performansı ve tekerlek yükü dalgalanmalarında azalma gözlemlenmiştir. Sonuçlar, hibrit yaklaşımın tek sistemli kontrol stratejilerine kıyasla stabilite sınırlarını genişlettiğini ve sürüş güvenliğini kritik senaryolarda anlamlı ölçüde artırdığını kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increasing vehicle density and dynamic road conditions have significantly increased the importance of active vehicle control systems. This study proposes a hybrid control strategy to optimize stability and road holding during critical cornering maneuvers in vehicles. Proposed system provides weight transfer control with active suspension, while torque vectoring strategy provides independent torque distribution to each needed wheel. Control algorithms activate the two systems gradually by monitoring the vehicle's cornering tendencies in real time. In the simulations performed in CarMaker and MATLAB-Simulink environments; decreased side slip angle in tight corners, increased road holding performance and reduced wheel load fluctuations were observed. The results prove that the hybrid approach extends the stability limits compared to single-system control strategies and significantly increases driving safety in critical scenarios.