Hazar'ın hukuki statü ikilemine kıyıdaş Türk devletlerinin yaklaşımı
The approach of the coastal Turkish states to the legal status dilemma of the Caspian Sea
- Tez No: 991500
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Hukuk, International Relations, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Hazar Denizi, dünyanın en kadim petrol üretim merkezlerinden biri olmasının yanı sıra sahip olduğu enerji kaynakları, stratejik konumu ve jeopolitik önemi nedeniyle Avrasya'nın en kritik su havzalarından biridir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından kıyıdaş devlet sayısının artması, Hazar'ın hukuki statüsüne ilişkin tartışmaları derinleştirmiş; doğal kaynakların paylaşımı, deniz yatağına erişim ve enerji projeleri gibi konular bölgesel ve küresel aktörlerin ilgisini çekmiştir. Bu tez, Hazar Denizi'nin hukuki statüsünü uluslararası deniz hukuku perspektifinden ele alarak, deniz ve göl nitelendirmeleri üzerinden ortaya çıkan hukuki belirsizlikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Hazar'ın tarihsel gelişimi, coğrafi özellikleri, ekonomik ve stratejik önemi değerlendirilmiş; kıyıdaş devletlerin statüye ilişkin yaklaşımları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Özellikle Türk devletlerinin bölgedeki potansiyel iş birliği imkânlarına dikkat çekilmiş ve statü sorununun bölgesel güvenlik, enerji arzı ve çevrenin korunması üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Son olarak, Hazar havzasında uzun yıllardır süregelen uyuşmazlıkların çözümünde önemli bir dönüm noktası olarak değerlendirilen Aktau Konvansiyonu'nun bölgesel iş birliğine katkısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to being one of the most ancient oil production centers in the world, the Caspian Sea is one of the most critical water basins in Eurasia due to its energy resources, strategic location and geopolitical importance. The increase in the number of riparian states after the collapse of the Soviet Union deepened the debates on the legal status of the Caspian; Issues such as the sharing of natural resources, access to the seabed and energy projects have attracted the attention of regional and global actors. This thesis aims to examine the legal uncertainties arising from the qualifications of sea and lake by considering the legal status of the Caspian Sea from the perspective of international maritime law. In the study, the historical development, geographical features, economic and strategic importance of the Caspian were evaluated; the approaches of the riparian states regarding the status were analyzed comparatively. In particular, attention was drawn to the potential cooperation opportunities of the Turkic states in the region and the effects of the status issue on regional security, energy supply and environmental protection were discussed. Finally, the contribution of the Aktau Convention, which is considered as an important milestone in the resolution of long-standing disputes in the Caspian basin, to regional cooperation was examined.