John Dewey'in demokratik toplum idealinde eğitimin yeri: Merkezi sınavlara dayalı eğitim uygulamalarının çözümlenmesi
The role of education in John Dewey's ideal of democratic society: An analysis of education practices based on centralized exams
  1. Tez No: 991499
  2. Yazar: MEHMET MUÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk eğitim sisteminde yaşanan yapısal dönüşümlerin eğitim-öğretim çıktılarına etkisini merkezi sınavlar (Yükseköğretim Kurumları Sınavı, YKS) bağlamında değerlendirmektir. Bu değerlendirme sürecinde John Dewey'in demokratik toplum hedefine ulaşmak için bir eğitim projesi olarak tanımladığı“demokratik özgürlükçü eğitim”anlayışı referans alınmaktadır. Araştırmada Dewey'in toplumsal, kültürel, entelektüel ve ekonomik yetkinlikleri geliştiren demokratik bir eğitim anlayışının, merkezi sınavlara hazırlık kursuna indirgenmesinin, toplumsal demokrasi açısından yarattığı olumsuzluklar öğretmen görüşlerine dayalı olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışmasına uygun olarak desenlemiştir. Araştırma kapsamında, ortaöğretim kurumlarında görev yapan 28 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların seçiminde merkezi sınavlarda sorumlu olunan branşlardan olmasına dikkat edilmiştir. Görüşmelerde, Türk eğitim sisteminde yaygın olarak kullanılan test odaklı öğretim yöntemleri ve merkezi sınavlara hazırlık süreçlerinin, eğitim-öğretim hedeflerine ulaşmadaki etkileri ele alınmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş, elde edilen bulgular araştırmanın alt amaçları doğrultusunda oluşturulan temalar çerçevesinde yorumlanmıştır. Katılımcı öğretmenlerin görüşlerine göre, merkezi sınavlara odaklanan mevcut sistemin, eğitimin duyuşsal/sosyal alan hedeflerine ulaşmada yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Bu bağlamda, sistemin esas amacı olan çok yönlü birey yetiştirme hedefinden uzaklaşılmaktadır. Öğrenci açısından başarının göstergesi olarak merkezi sınavlarda üst sıralarda yer almak, okul ve öğretmenlerin temel motivasyonu haline gelmektedir. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu, performans ve sonuç odaklı eğitim anlayışı nedeniyle kültür, sanat, spor gibi duyuşsal/sosyal ve entelektüel kazanımlardan ziyade, akademik başarıya yönelik öğretim hedeflerine odaklanmak zorunda hissettiklerini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the impact of structural transformations in the Turkish education system on educational outcomes within the context of centralized examinations. In this evaluation process reference is made to John Dewey's conceptualization of democratic and liberal education as an educational project designed to achieve the goal of a democratic society. The study seeks to investigate the effectiveness of theory and practice of a democratic understanding of education in which social, cultural, intellectual, and economic competencies are identified as primary objectives. Also this research aims at revealing the perspectives of teachers who prepare students for these examinations within the modern Turkish education system. On the basis of this, the research was designed as a case study within the framework of a qualitative research methodology. As part of the research, interviews were conducted with 28 teachers working in secondary education institutions using a semi-structured interview form. The selection of participants' subject areas was made with consideration of the content coverage of centralized exams. The interviews focused on the impact of test-oriented instructional methods—widely used in the Turkish education system—and the preparatory processes for centralized exams on achieving intended educational objectives. The collected data were analyzed using descriptive analysis, and the findings were interpreted within the framework of themes developed in line with the sub-objectives of the study. According to participating teachers, the current system, which emphasizes centralized examinations, falls short in achieving the affective domain objectives of education. In this regard, it is understood that the system has deviated from its primary goal of raising well-rounded individuals. From the students' perspective, success is mostly associated with obtaining a high rank in exams, while school administrators and parents primarily expect teachers to ensure exam success. As a result, the majority of teachers reported that due to the prevailing performance and outcome-oriented educational approach, they feel compelled to focus on academic instructional objectives rather than on value education and affective learning outcomes.