Necip Fazıl Kısakürek'in poetikasının şiirlerine yansıması
Reflection of Necip Fazıl Kısakürek's poetics on his poems
  1. Tez No: 991506
  2. Yazar: ABDULLAH ŞEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKSUT YİĞİTBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Necip Fazıl Kısakürek, Türk edebiyatının poetika başlığı ile şiir anlayışını ortaya koyan ilk şairidir. Şair kimliğinin yanında siyasal ve ideolojik kimliği de bulunan Kısakürek, bu yönünü sanatkâr dünyasıyla izah ederek âdeta bir ilke imza atar. Necip Fazıl'ın poetikası içeriği bakımından kendisinden önceki yazılan diğer poetik metinlerden ayrılır. Onun poetikası nicelik ve nitelik olarak daha zengin ve detaylıdır. Onun şiir anlayışının bütününe bakıldığı zaman iki önemli nokta dikkat çeker. Bunlar şiir ve şaire dair iki önemli husus olan teşhisten tecride giden şiir dili ile remz ve sırrîliktir. Bu iki husus onun yalnızca şiir anlayışına sirayet etmekle kalmaz, yazmış olduğu şiirleri de biçimlendirir. Teşhis ve tecrit evreni yani tanımlanan somutla soyuta ulaşma bir açıdan imleme Necip Fazıl'ın şiirinin bütününü (temelini) oluşturur. 1934 yılında Abdülhakîm Arvasi ile tanışması yaşamında büyük bir değişime neden olsa bile bu durum onun şiir biçimine yansımaz. Geçen süreç boyunca mana arayışının, ruhî çıkmazının yerini mutlak hakikati arama alır ancak şiir biçimi aynı kalır. Hayatı mutlak hakikati aramakla geçmiş olan Necip Fazıl'ın poetikası ile şiirleri arasında bağ üzerine, bu kapsamda bir çalışma yapılmamıştır. Bu tezde Çile kitabında yer alan poetika ışığında şiirler analiz edilir.
Özet (Çeviri)
Necip Fazıl Kısakürek, is the first poet who puts forward his understanding of poetry with the title of Turkish literature poetics. Kısakürek, who has a political and ideological identity as well as a poet one, breaks new ground so to speak by explaining these aspects with his artistic world. Necip Fazıl's poetics differs from other poetic texts writen before him in terms of its content. His poetics is richer and more detailed as quantity and quality. When we look at his whole understanding of poetry two significant points attract attention. These are two important points regarding poetry and the poet: Symbolism and mystery with the poetic language that goes from identification to isolation. These not only influences his understanding of poetry but also shapes his poems. The art of isolation and identification, which are defined as the implication of the abstract with the concrete, forms the basis of Necip Fazıl's poetry. Even though his meeting with Abdülhakîm Arvasi in 1934 has caused a great change in his life, this situation is not reflected in his style of poetry. Throughout the period, his spiritual search is replaced by absolute truth, however, his form of poetry remains the same. There is no comprehensive and systematic study on the relationship between the poetics and the poetry of Necip Fazıl Kısakürek, whose life was devoted to the search for the absolute truth. In this thesis, the poems are analyzed in the light of the poetics presented in the book Çile.