Ekmek mayasının süt ineği rasyonlarında kullanılmasının süt verimi, besin maddelerinin sindirilme dereceleri, azot birikimi, bazı rumen sıvısı parametreleri ve kan metabolitleri üzerine etkisi
The Effects of bakers yeast supplementation in dairy cow diets on milk yield, digestibility of nutritients, nitrogen retention, some rumen fluid parameters and blood metabolites
- Tez No: 99153
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL BAYTOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1. oz Ekmek Mayasının Süt İneği Rasyonlarında Kullanılmasının Süt Verimi, Besin Maddelerinin Sindirilme Dereceleri, Azot Birikimi, Bazı Rumen Sıvısı Parametreleri ve Kan Metabolitleri Üzerine Etkisi Bu araştırma, süt ineklerinin konsantre yemlerinde protein kaynağı yem olarak soya küspesi yerine ekmek mayasının kullanılma olanaklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 4 süt ineği kullanılarak yapılan yedirme denemesi (Deneme 1) ve 4 koç kullanılarak yapılan sindirim denemesi (Deneme 2) olmak üzere 2 deneme halinde yürütülmüş ve 4 x 4 latin kare deneme planı uygulanmıştır. Her iki denemede kullanılan konsantre yemin bileşiminde canlılık oranı 3.56 x 108 Saecharomyces cerevisiae hücresi/g olan ekmek mayası % 0.0 (Kontrol yemi), % 6.6 (l.yem), % 13.2 (2.yem) ve % 19.8 (3.yem) oranlarında bulundurulmuştur. Deneme l'de süt ineklerinin günlük kuru madde ihtiyaçlarının % 40 'ı konsantre yemden karşılanmış kaba yem ise ad libitum verilerek yem tüketimi ile sütün verim ve kompozisyonu üzerine ekmek mayasımn etkisi incelenmiştir. Deneme 2'de ise yemler koçlara Deneme l'de tespit edilen kaba/konsantre yem (68/32) oranına göre iki öğün halinde yedirilerek besin maddelerinin sindirilme dereceleri ve azot birikimleri üzerine mayanın etkisi incelenmiştir. Her iki denemede rumen sjvılarındaki pH, amonyak azotu (NH3-N) ve uçucu yağ asitleri düzeyleri ile kan serumlarındaki protein, üre, glikoz, trigliserid, kalsiyum, fosfor miktarları ile Gamma Glutamyl Transferase (GGT) ve Aspartate Aminotransferase (AST) enzimlerinin düzeyleri de araştırılmıştır. Deneme l'de kontrol yemi, 1., 2. ve 3. yemleri tüketen hayvanlarda yem tüketimi, süt verimi ve kompozisyonu birbirine benzer bulunmuştur. Kontrol yemini tüketenlere göre mayalı yemleri tüketen hayvanlarda rumen sıvısı NH3-N miktarlarının yemlemeden sonraki 3.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT The Effects of Baker's Yeast Supplementation in Dairy Cow Diets on Milk Yield, Digestibility of Nutrients, Nitrogen Retention, some Rumen Fluid Parameters and Blood Metabolites. The objective of this study was to investigate the possible use of baker's yeast as protein supplement in dairy cow diets instead of soybean meal. This study consisted of two experiments. Four dairy cows in first experiment and 4 sheep in second experiment were utilized in 4x4 Latin Square. Diets included 0.0 % (Control Diet), 6.6 % (Diet 1), 13.2 % (Diet 2), and 19.8 % (Diet 3) baker's yeast containing 3.56 x 10 8 live Saccharomyces cerevisiae cell/g. Forty percentage of dry matter intake of dairy cows was supplied from concentrate, and forage was offered at ad libitum intake in first experiment The effects of baker's yeast on intake, milk yield and composition of milk were studied. Diets containing same proportions forage/concentrate (68/32) offered in experiment I, were fed to rams twice a day in experiment II. The effects of baker's yeast on digestibility's and nitrogen retention were determined. In addition, of baker's yeast on rumiiial pH, NH3-N, and VFA, and serum protein, urea, glucose, triglyceride, calcium, phosphorus, Gamma Glutamyl Transferase (GGT) and Aspartate Aminotransferase (AST) enzymes were examined in experiment I and II. Dry matter intake, milk yield, and composition of milk were similar in experiment I.