Dil bilgisi öğretiminde yapılandırmacı yaklaşım yöntem ve tekniklerinin uygulanmasına ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşleri: Kırşehir örneği
The opinions of Turkish teachers on the application ofconstructivist approach methods and techniques ingrammar teaching: The Kirşehi̇r example
  1. Tez No: 991524
  2. Yazar: SELÇUK ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma ile Kırşehir ilinde ortaokullar düzeyinde Türkçe derslerinde dil bilgisi öğretimine ilişkin olarak yapılandırmacı yaklaşım çerçevesinde hangi yöntem ve tekniklerin kullanıldığını ve bu yöntem ve tekniklerin ne düzeyde uygulandığını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma nitel bir durum çalışması olarak hazırlanmıştır. Çalışma grubu, Kırşehir ili Merkez ilçesinde 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı orta okullarda görev alan 40 Türkçe öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları ve 5. sınıf Türkçe ders kitabı kullanılmıştır. Görüşme formu, katılımcılara yöneltilen 6 açık uçlu soru içermektedir. Çalışma kapsamında kullanılan görüşme formunun uygulanabilmesi için ilgili kişi ve kurumlardan gerekli olan izinler alınmıştır. Görüşme formları aracılığıyla elde edilen verilerin analizi betimsel analiz tekniğiyle gerçekleştirilmiş, ders kitabının incelenmesi sürecinde doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Görüşme formlarının analizi sonrasında katılımcıların dil bilgisi öğretiminde ders işleme sürecinde yapılandırmacı yaklaşımla örtüşen farklı yöntem ve teknikleri dersin içeriğine uygun olarak uyguladığı, ders işleme sürecinde geleneksel yaklaşım öğretim yaklaşımlarından düz anlatım, soru-cevap gibi yöntem ve tekniklerin uygulanmasına sıklıkla yer verdiği, ders işleme sürecinde kullanılan materyallerden akıllı tahta, dijital kaynaklar gibi araçların kullanımının önemli ölçüde arttığı, öğrencilerin genellikle derse etkin katılımına özen gösterdiği, dil bilgisi değerlendirme sürecinde ise daha çok geleneksel yöntemleri uygulandığı ve yapılandırmacı yaklaşım çerçevesinde süreç odaklı değerlendirmelere istenilen ölçüde yer vermedikleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma grubunda yer alan öğretmenlerin ortaokullar düzeyinde dil bilgisi öğretiminde ders işleme süreçlerinde yapılandırmacı yaklaşım, yöntem ve tekniklerine yer verseler de değerlendirme sürecinde geleneksel yaklaşım yöntem ve tekniklerini tercih ettikleri saptanmıştır. 5. sınıf Türkçe ders kitabı ise Türkiye Yüz Yılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan 2024 Türkçe Dersi Öğretim Programı bağlamında genel yaklaşım ve hedefler, dil yapıları içerisinde sunulan dil bilgisi konuları, beceri temelli ve bütüncül yaklaşım, konuların sunuluş biçimi, konu-kazanım uyumu, değerler eğitimi ve kültürel bütünlük ve ölçme-değerlendirme etkinliklerinin uygunluğu açısından incelenmiştir. Doküman analizi yoluyla elde edilen veriler ışığında MEB. 5. sınıf Türkçe ders kitabının 2024 TYMM Türkçe öğretim Programıyla uyumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the methods and techniques used in grammar teaching within the framework of the constructivist approach in Turkish language classes at middle schools in Kırşehir, and to examine the extent to which these methods and techniques are implemented. The study was designed as a qualitative case study. The study group consists of 40 Turkish language teachers working at secondary schools affiliated with the Kırşehir Provincial Directorate of National Education in the central district of Kırşehir during the 2023–2024 academic year. Semi-structured interview forms and the 5th-grade Turkish language textbook were employed as data collection instruments in the study. The interview form comprised six open-ended questions addressed to the participants. Prior to data collection, the required permissions were obtained from the relevant authorities and institutions for the administration of the interview form. he data collected through the interview forms were analyzed by means of descriptive analysis, where as document analysis was used in the process of examining the textbook. The analysis of the interview forms revealed that the participants implemented various methods and techniques consistent with the constructivist approach in grammar teaching, adapting them to the content of the lessons. It was also found that traditional instructional methods such as direct instruction and question–answer techniques were frequently used during the teaching process. The use of materials such as smart boards and digital resources has significantly increased, and teachers generally paid attention to ensuring active student participation in lessons. However, in the grammar assessment process, traditional evaluation methods were used more often, and process-oriented assessments within the framework of the constructivist approach were not sufficiently emphasized. As a result, it was determined that although the teachers in the study group incorporated constructivist approaches, methods, and techniques into their grammar teaching processes at the middle school level, they tended to prefer traditional methods and techniques during the assessment stage. The 5th-grade Turkish textbook was examined within the context of the 2024 Turkish Language Curriculum, which was prepared under the Türkiye Yüzyılı Maarif Model (Century of Türkiye Education Model), in terms of its general approach and objectives, the presentation of grammar topics within language structures, skill-based and holistic orientation, the manner of topic presentation, topic–learning outcome alignment, values education and cultural integrity, and the appropriateness of assessment and evaluation activities. Based on the data obtained through document analysis, it was concluded that the Ministry of National Education's 5th-grade Turkish textbook is consistent with the 2024 TYMM Turkish Language Curriculum.