Azotlu gübre dozlarının yem karpuzunun (Citrullus lanatus 'citroides') bazı verim ve verim ögeleri üzerine etkileri
Effects of different nitrogen doses on yield and some quality characteristics of forage watermelon (Citrullus lanatus 'citroides')
- Tez No: 991527
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BALABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, farklı azot dozlarının (0, 5, 10, 15, 20 ve 25 kg/da) yem karpuzunda verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde yürütülmüştür. Deneme, tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak kurulmuş araştırmada yem karpuzunda; ana gövde uzunluğu, bitki başına meyve sayısı, bitki başına meyve verimi, meyve boyu, meyve çevresi, meyve verimi, tohum verimi, meyve eti oranı, kabuk oranı, çekirdek oranı, meyve etinin kuru madde oranı, kabuğun kuru madde oranı, çekirdeğin kuru madde oranı incelenmiştir. Azot uygulamaları birçok özellik üzerinde önemli etkiler oluşturmuştur. Ana sap uzunluğu 266.9–404.9 cm arasında değişmiş ve en yüksek değer 15 kg/da dozunda elde edilmiştir. Yeşil ot verimi 360.56–634.39 kg/da arasında değişmiş ve maksimum verim 10 kg/da dozunda görülmüştür. Kuru madde oranı azottan sınırlı düzeyde etkilenmiştir. Bitkide meyve sayısı istatistiksel olarak farklılık göstermemekle birlikte, meyve verimi bitki başına ve toplam verim 10 ve 15 kg/da dozlarında artış göstermiştir. Meyve boyu ve çevresi, azot artışına paralel olarak yükselmiş ve en yüksek değerler 15 kg/da dozundan elde edilmiştir. Kabuk kuru madde oranı (%5.95–7.77) azottan önemli düzeyde etkilenirken, et kuru madde oranı (%2.89–3.01) sınırlı değişim göstermiştir. Kabuk oranı (%32.88–40.94) azot dozlarıyla azalırken, et oranı (%54.83–63.40) özellikle 15–20 kg/da dozlarında artış göstermiştir. İç kuru madde oranı (%58.26–64.50) orta düzeydeki azot uygulamalarında en yüksek değerlere ulaşmış, iç oranı (%3.76–4.29) ise önemli bir değişiklik göstermemiştir. Tohum verimi 121.27–306.85 kg/da arasında değişmiş ve en yüksek değer 10 kg/da dozundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Agricultural Application and Research Center of Isparta University of Applied Sciences to determine the effects of different nitrogen doses (0, 5, 10, 15, 20, and 25 kg/da) on yield and some quality characteristics of fodder watermelon. The experiment was set up in a randomized block design with three replications. In this research, the following characteristics of fodder watermelon were examined: main stem length, number of fruits per plant, fruit yield per plant, fruit length, fruit circumference, fruit yield, seed yield, flesh ratio, rind ratio, seed ratio, dry matter content of flesh, dry matter content of rind, and dry matter content of seeds. Nitrogen applications had significant effects on several characteristics. Main stem length varied between 266.9–404.9 cm, with the highest value obtained at a dose of 15 kg/da. Green forage yield varied between 360.56–634.39 kg/da, with the maximum yield observed at a dose of 10 kg/da. Dry matter content was only minimally affected by nitrogen. While the number of fruits per plant did not differ statistically, fruit yield per plant and total yield increased at doses of 10 and 15 kg/da. Fruit length and circumference increased in parallel with increasing nitrogen, with the highest values obtained at a dose of 15 kg/da. The husk dry matter content (5.95–7.77%) was significantly affected by nitrogen, while the flesh dry matter content (2.89–3.01%) showed limited change. The husk content (32.88–40.94%) decreased with nitrogen doses, while the flesh content (54.83–63.40%) increased, especially at doses of 15–20 kg/da. The kernel dry matter content (58.26–64.50%) reached its highest values at moderate nitrogen applications, while the kernel content (3.76–4.29%) did not show significant change. Seed yield ranged from 121.27–306.85 kg/da, with the highest value obtained at a dose of 10 kg/da.