Akçakoca yöresel şalvarı ve şalvarın denı̇m kumaşı ı̇le tasarlanması
Design of the Akçakoca regional şalvar using denim fabric
- Tez No: 991526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Bu çalışmada, Akçakoca yöresel şalvarı denim kumaşı kullanılarak çağdaş moda tasarımı anlayışı doğrultusunda yeniden ele alınmıştır. Çalışma nitel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş; konuya ilişkin akademik literatür taraması yapılmıştır. Tasarım sürecinde Akçakoca yöresel şalvarının biçimsel ve yapısal özellikleri incelenmiş, bu doğrultuda hikaye panosu ve eskizler hazırlanmıştır. Elde edilen veriler ışığında denim kumaşıyla beş parçadan oluşan bir koleksiyon tasarlanmış ve tasarımların teknik çizimleri oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında geliştirilen tasarımlar, şalvarın bol ve akışkan form yapısı aracılığıyla cinsiyetsiz (genderless) giyim anlayışı çerçevesinde değerlendirilmiş; formun farklı beden ve kullanım senaryolarına uyum sağlayabilme potansiyeli ele alınmıştır. Ayrıca denim kumaşın dayanıklılığı, uzun ömürlü kullanım olanağı ve zamansız yapısı doğrultusunda, tasarımlar sürdürülebilir moda yaklaşımı kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın, geleneksel bir giysinin çağdaş, cinsiyetsiz ve sürdürülebilir tasarım yaklaşımlarıyla yeniden yorumlanmasına yönelik literatüre ve tasarım pratiğine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the traditional Akçakoca şalvar was reinterpreted within the framework of contemporary fashion design through the use of denim fabric. The study was conducted using a qualitative research approach, and a review of the relevant academic literature was carried out. During the design process, the formal and structural characteristics of the Akçakoca şalvar were examined, and based on these analyses, a mood board and design sketches were developed. In light of the data obtained, a five-piece collection was designed using denim fabric, and technical drawings of the designs were produced. The designs developed within the scope of the study were evaluated within the framework of the genderless fashion approach through the loose and fluid form of the şalvar; the potential of the form to adapt to different body types and usage scenarios was also examined. In addition, considering the durability, long-lasting usability, and timeless nature of denim fabric, the designs were evaluated within the context of sustainable fashion. The study aims to contribute to both the academic literature and design practice by reinterpreting a traditional garment through contemporary, genderless, and sustainable design approaches.