2-Metoksi-5-Nitrofenol'den hareketle yeni biyoaktif hidrazit-hidrazonların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new bioactive hydrazide-hydrazones derived from 2-Methoxy-5-Nitrophenol
  1. Tez No: 991540
  2. Yazar: MÜRVET TÜMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞENKARDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, 2-metoksi-5-nitrofenolden türeyen on iki yeni hidrazit-hidrazon bileşiğini sentezlemektir. Sentezlenen bileşiklerin yapılarının fizikokimyasal ve spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması hedeflenmiştir. Ayrıca bu bileşiklerin in vitro sitotoksik aktivitelerinin belirlenmesi ve akciğer kanseri hücreleri üzerindeki potansiyel antikanser etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2-metoksi-5-nitrofenol başlangıç maddesi, ilk basamakta etanollü ortamda potasyum karbonat varlığında etilbromoasetat ile geri çeviren soğutucu altında reaksiyona sokularak etil (2-metoksi-5-nitrofenoksi) asetat bileşiğine dönüştürülmüştür. İkinci basamakta, elde edilen ester bileşiği hidrazin hidrat ile etanol ortamında ısıtılarak 2-(2-metoksi-5-nitrofenoksi) asetohidrazit bileşiği sentezlenmiştir. Son basamakta ise sentezlenen hidrazit bileşiği çeşitli aromatik aldehitlerle etanol ortamında geri çeviren soğutucu altında reaksiyona sokularak on iki yeni hidrazit-hidrazon bileşiği elde edilmiştir. Bulgular: Sentezlenen bileşiklerin saflıkları İTK ve elementel analiz yöntemleri ile kontrol edilmiş, yapılarının doğrulanması için FT-IR, ¹H-NMR ve ¹³C-NMR spektroskopik analizleri gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi amacıyla A549 akciğer kanseri hücre hattı ve BEAS-2B normal akciğer epitel hücre hattı kullanılmış, in vitro sitotoksik aktiviteleri MTT testi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, etkili çıkan bileşiklerin apoptotik ve aldolaz A (ALDOA) inhibisyon etkileri de incelenmiştir. Sonuç: Yapılan biyolojik aktivite çalışmaları sonucunda sentezlenen bileşiklerden 3d ve 3k'nın A549 hücre hattı üzerinde sırasıyla 10,24±2,11 ve 4,99±0,84 µM IC₅₀ değerleriyle en etkili bileşikler olduğu tespit edilmiştir. Bu bileşiklerin ayrıca apoptozu indüklediği ve aldolaz A inhibisyonu gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study is to synthesize twelve new hydrazide-hydrazone compounds derived from 2-methoxy-5-nitrophenol. It is intended to elucidate the structures of the synthesized compounds using physicochemical and spectroscopic methods. In addition, the study aims to determine the in vitro cytotoxic activities of these compounds and to investigate their potential anticancer effects on lung cancer cells. Materials and Methods : In the first step, 2-methoxy-5-nitrophenol was reacted with ethyl bromoacetate in the presence of potassium carbonate under reflux in ethanol to obtain ethyl (2-methoxy-5-nitrophenoxy) acetate. In the second step, the ester was treated with hydrazine hydrate in ethanol under heating to yield 2-(2-methoxy-5-nitrophenoxy) acetohydrazide. In the final step, the hydrazide was reacted with various aromatic aldehydes under reflux in ethanol, leading to the synthesis of twelve new hydrazide-hydrazone derivatives. Results : The purity of the synthesized compounds was checked by TLC and elemental analysis, and FT-IR, ¹H-NMR, and ¹³C-NMR spectroscopic analyses were performed to confirm their structures. The A549 lung cancer cell line and the BEAS-2B normal lung epithelial cell line were used to determine the biological activities of the compounds, and their in vitro cytotoxic activities were assessed by MTT assay. Furthermore, the apoptotic and aldolase A (ALDOA) inhibitory effects of the effective compounds were also investigated. Conclusion : Biological activity studies revealed that 3d and 3k were the most effective compounds on the A549 cell line, with IC₅₀ values of 10.24±2.11 and 4.99±0.84 µM, respectively. These compounds also induced apoptosis and inhibited aldolase A.