Bağlam temelli öğrenmenin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına ve 21. yüzyıl becerileri öz yeterliliklerine etkisi
The effect of context-based learning on middle school students' academic achievement and self efficacy of 21st century skills
  1. Tez No: 991543
  2. Yazar: RABİA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, bağlam temelli öğrenmenin ortaokul öğrencilerinin akademik başarısına ve 21. yüzyıl becerileri öz yeterliliklerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet okulunda eğitim öğretime devam eden 6. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Ayrıca araştırma kapsamında Sakarya Üniversitesi etik kurulundan, Sakarya il Millî Eğitim Müdürlüğünden ve çalışma kapsamında uygulanan ilgili ölçeklerin araştırmacılarından gerekli izinler alınmıştır. Deney grubunda 13 kız öğrenci, 14 erkek öğrenci; kontrol grubunda 15 kız öğrenci, 13 erkek öğrenci olmak üzere toplam 54 öğrenci ile araştırma yürütülmüştür. 6. sınıf fen bilimleri dersi ''Ses ve Özellikleri'' ünitesi deney grubunda bağlam temelli öğrenme yaklaşımının REACT modeline göre yürütülmüştür. Kontrol grubunda ise fen bilimleri eğitim programına göre dersler yürütülmüştür. Uygulama 2024-2025 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleşmiştir. Veri toplama araçları olarak ''6.Sınıf Ses ve Özellikleri Akademik Başarı Testi'' ve ''Ortaokul Öğrencilerinin 21.Yüzyıl Becerileri Öz-Yeterlik Ölçeği'' ön-test ve son-test şeklinde öğrencilere uygulanmıştır. Çalışmanı verileri SPSS 22,0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerin sonucuna göre bağlam temelli öğrenme yaklaşımı REACT modeline göre öğrenim gören öğrencilerin başarısı diğer gruba göre daha yüksektir. Bağlam temelli öğrenme yaklaşımı REACT modeline göre öğrenim gören öğrencilerin ''21. Yüzyıl Becerileri Öz-Yeterlilik Ölçeği'' alt boyutladıklarının diğer gruba göre fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Buna karşın, her iki grubun başlangıç ve son ölçümleri birlikte değerlendirildiğinde yalnızca problem çözme becerisinde artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of context-based learning on middle school students' academic achievement and 21st-century skills self-efficacy. The sample of the study consisted of 6th-grade students enrolled in a public school affiliated with the Ministry of National Education. Ethical approval was obtained from the Ethics Committee of Sakarya University, the Sakarya Provincial Directorate of National Education, and the developers of the measurement instruments used in the study. The research was conducted with a total of 54 students, including 13 female and 14 male students in the experimental group, and 15 female and 13 male students in the control group. In the experimental group, the“Sound and Its Properties”unit of the 6th-grade science course was taught based on the REACT model of the context-based learning approach, while in the control group, the lessons were conducted in accordance with the current science education curriculum. The implementation took place during the second semester of the 2024–2025 academic year. Data were collected using the“6th Grade Sound and Its Properties Academic Achievement Test”and the“Middle School Students' 21st-Century Skills Self-Efficacy Scale,”both administered as pre-test and post-test. The data were analyzed using the SPSS 22.0 software. According to the findings, students who were taught through the context-based learning approach based on the REACT model demonstrated higher academic achievement than those in the control group. However, no significant difference was found between the groups regarding the sub-dimensions of the 21st-century skills self-efficacy scale. In contrast, when the pre- and post-measurements of both groups were evaluated together, it was found that there was an increase only in problem-solving skills.