Fuzûlî ve Sadî'de uzrî aşk tasavvuru
Uzri love conception on Fuzûlî and Sa'dî
- Tez No: 991542
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ARMUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Klasik Türk şiiri araştırmalarında henüz çözüme kavuşturulmamış birçok sorun, müphemliği giderilmemiş ve net bir tanıma kavuşamamış birçok husus vardır. Şiirin ana temasını oluşturan konulardan biri olan aşkın, beşerîlik-ilahîlik mevzuu da bu hususların başında gelir. Günümüze değin araştırmacıların, bildiklerinden şüphe edilemeyecek konulara dahi değinmekten çekindiği; bu konu veya kavramlar üzerine yeterince eğilmedikleri görülmektedir. Söz konusu aşk olduğunda hadarî ve uzrî kavramlarının klasik Türk şiiri incelemelerine dahil olmaması, mezkur incelemelerin çerçevesini daraltmakta; her aşk yalnızca beşerî veya ilahî olarak sığ bir değerlendirmeye tâbi tutulmaktadır. Bu da şiir incelemelerinde yanlış olmasa da eksik bir yaklaşıma kapı aralamaktadır. Nitekim Fuzûlî gibi birçok şâirin hemen her şiiri ilahî/tasavvufî perspektifle ele alınmakta, beşerî bağlamda değerlendirilmesi gereken beyitler, geleneğe ters düşmemek veya başka sebeplerden ötürü ilahî bağlamda ele alınmaktadır. Çalışmamız hadarî ve uzrî kavramlarını görünür kılma ve bu kavramların şiir incelemelerinde bir kıstas olmasının önünü açma gayesi gütmektedir. Bu minvalde Fuzûlî'nin de Sa'dî-i Şîrâzî gibi uzrî bir şâir olduğunu göstererek ortak kavram ve mefhumlarla uzrî aşkın çerçevesini çizmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In studies of classical Turkish poetry, many unresolved issues and ambiguities remain, lacking clear definitions. The human-divine aspect of love, a central theme of the poetry, is at the forefront of these issues. To date, researchers have hesitated to address even topics they are undoubtedly familiar with; they have not sufficiently explored these subjects or concepts. The exclusion of the concepts of“hadarî”and“uzrî”from classical Turkish poetry studies narrows the scope of these analyses; each love is subjected to a superficial evaluation as either human or divine. This, while not necessarily wrong, leads to an incomplete approach in poetry studies. Indeed, almost every poem by poets like Fuzûlî is analyzed from a divine/mystical perspective, and verses that should be evaluated in a human context are instead interpreted in a divine context to avoid contradicting tradition or for other reasons. Our study aims to make the concepts of“hadari”and“uzri”visible and to pave the way for these concepts to become a criterion in poetry analysis. In this context, by demonstrating that Fuzûlî, like Sa'dî-i Sîrâzî, was an“uzri”poet, the aim is to outline the framework of“uzri”love using shared concepts and notions.