Üstün yetenekli 7. sınıf öğrencilerinin denklem konusunda illüstrasyonlara yönelik problem kurma becerilerinin incelenmesi
An investigation of gifted 7th grade students' problem-posing skills on equations through illustrations
- Tez No: 991554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, üstün yetenekli öğrencilerin matematiksel problem kurma süreçlerinde ortaya koydukları matematiksel problemlerin özellikleri, bu problemlerin karmaşıklık düzeyleri ve öğrencilerin matematiksel yaratıcılık ile problem kurmaya yönelik öz yeterlik algıları incelenmiştir. Çalışma, Marmara Bölgesi'nde bir Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenim gören 7. sınıf düzeyindeki üstün yetenekli öğrenciler ile yürütülmüştür. Altı haftalık uygulama süreci boyunca, öğrencilere denklemler konusuna yönelik problem kurma görevleri sunulmuş ve bu görevlerin güçlük düzeylerine bağlı olarak öğrencilerin oluşturdukları problemlerin karmaşıklık düzeyleri analiz edilmiştir. Bununla birlikte, öğrencilerin matematiksel yaratıcılık düzeyleri (akıcılık, esneklik ve özgünlük bileşenleri üzerinden) belirlenmiş ve yaratıcı düşünme düzeyine göre kurdukları problemlerin karmaşıklık düzeyleri karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak, öğrencilerin problem kurma süreci öncesinde ve sonrasında problem kurmaya ilişkin öz yeterlik algılarındaki farklılıklar, Problem Kurma Öz-Yeterlik Ölçeği aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen araştırma bulguları, öğrencilerin problem kurma süreçlerinde görev güçlük düzeyine bağlı olarak farklı karmaşıklık düzeylerinde problemler oluşturabildiklerini; matematiksel yaratıcılık düzeyi yüksek ve düşük olan öğrencilerin problem karmaşıklıklarının anlamlı şekilde farklılaştığını ve uygulama süreci sonunda öz yeterlik algılarında olumlu yönde gelişim yaşandığını ortaya koymuştur. Bu veriler, üstün yetenekli öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerinin geliştirilmesinde problem kurmaya dayalı etkinliklerin önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the characteristics of mathematical problems generated by gifted students during problem-posing tasks, the complexity levels of these problems, and students' perceptions of mathematical creativity and self-efficacy in problem posing. The research was conducted with seventh-grade gifted students enrolled in a Science and Art Center (BILSEM) in the Marmara Region of Türkiye. Over a six-week implementation period, students were assigned problem-posing tasks related to equations, and the complexity of the problems they produced was analyzed in relation to task difficulty. In addition, students' levels of mathematical creativity—measured through fluency, flexibility, and originality—were identified, and the complexity of the problems they posed was compared across different levels of creativity. Furthermore, students' self-efficacy perceptions regarding problem posing were assessed before and after the intervention using the Problem-Posing Self-Efficacy Scale. The findings indicated that students generated problems at varying levels of complexity depending on task difficulty; that significant differences existed in problem complexity between students with high and low creativity levels; and that their self-efficacy perceptions showed positive improvement after the intervention. These results highlight the importance of problem-posing activities in fostering the mathematical thinking skills of gifted students.