Üstün yetenekli öğrencilerin matematiksel akıl yürütmelerinin incelenmesi
Examining the mathematical reasoning of gifted students
  1. Tez No: 995665
  2. Yazar: ÖMER SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHSEN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstün yetenekli ortaokul öğrencilerinin matematiksel akıl yürütme becerilerini orantısal, cebirsel, geometriksel ve istatistiksel problem türleri bağlamında ayrıntılı olarak incelemektir. Çalışma, İstanbul ili Bağcılar ilçesinde yer alan bir Bilim ve Sanat Merkezi'nde öğrenim gören dört sekizinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından çoklu durum çalışması deseni kullanılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiş; akademik başarı düzeyi, öğretmen görüşleri ve resmî tanılama sürecinde alınan üstün yetenekli tanısı temel ölçütler olarak dikkate alınmıştır. Veri toplama sürecinde, matematiğin dört farklı alanına yönelik hazırlanmış toplam 16 problem (her alandan dörder problem) öğrencilere uygulanmıştır. Öğrencilerden problemlere ilişkin yazılı yanıtlar alınmış, ayrıca birebir görüşmeler yoluyla çözüm süreçlerini ayrıntılı biçimde açıklamaları istenmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılarak çözümlenmiş; öğrencilerin kullandıkları stratejiler, gerekçelendirme biçimleri ve matematiksel akıl yürütme bileşenleri ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, öğrencilerin problem türlerine göre farklı akıl yürütme stratejileri geliştirdiklerini ortaya koymuştur. Cebirsel akıl yürütmede denklem kurma ve ters işlem yapma stratejileri ön plana çıkarken, orantısal akıl yürütmede içler-dışlar çarpımı ve denk kesir kullanımı yaygın olarak gözlenmiştir. Geometriksel akıl yürütmede sezgisel yaklaşımların baskın olduğu, ancak gerekçelendirme düzeyinin sınırlı kaldığı belirlenmiştir. İstatistiksel akıl yürütmede ise öğrencilerin çoğunlukla aritmetik ortalamaya odaklandıkları ve diğer merkezi eğilim ölçülerini yeterince kullanmadıkları görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, üstün yetenekli öğrencilerin matematiksel akıl yürütme süreçlerini çok boyutlu biçimde ortaya koymakta ve öğretim süreçlerine yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine in detail the mathematical reasoning skills of gifted middle school students in the context of proportional, algebraic, geometrical, and statistical problem types. The study was conducted with four eighth-grade students attending a Science and Art Center in the Bağcılar district of Istanbul. A multiple case study design, a qualitative research approach, was used. Criterion sampling was preferred for participant selection; academic achievement level, teacher opinions, and the diagnosis of giftedness received during the formal assessment process were considered as the main criteria. In the data collection process, a total of 16 problems prepared for four different areas of mathematics (four problems from each area) were administered to the students. Students provided written responses to the problems, and they were also asked to explain their solution processes in detail through one-on-one interviews. The obtained data were analyzed using descriptive analysis and content analysis methods; the strategies used by the students, their justification methods, and the components of mathematical reasoning were evaluated in detail. The research findings revealed that students developed different reasoning strategies according to the problem types. In algebraic reasoning, equation formulation and inverse operations strategies are prominent, while in proportional reasoning, cross-multiplication and the use of equivalent fractions are commonly observed. In geometric reasoning, intuitive approaches are dominant, but the level of justification remains limited. In statistical reasoning, it was observed that students mostly focus on the arithmetic mean and do not adequately use other measures of central tendency. In conclusion, this study reveals the mathematical reasoning processes of gifted students in a multidimensional way and offers important implications for teaching processes.