4-6 yaş çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri ile ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between the psychological resilience levels of children aged 4-6 and their parents' parenting attitudes
  1. Tez No: 991559
  2. Yazar: DİLARA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı 4-6 yaş çocukların psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2024-2025 Eğitim-Öğrenim Yılı Sakarya ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda okul öncesi eğitim alan 4-6 yaş 381 çocuk ve ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Genel Bilgi Formu, Mayr ve Ulich (2009) tarafından geliştirilen ve Özbey (2019) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan 'Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK) ve Ogelman ile Özyürek tarafından geliştirilen (2021) 'Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ) kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS-24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda PERİK ölçek puanları ile ABTÖ ölçek puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. 4-6 yaş çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri ile demokratik tutum arasında düşük düzeyde pozitif yönlü; baskıcı ve otoriter tutum ile arasında düşük düzeyde negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri ile yaşları, okul öncesi deneyim durumları, ebeveynlerinin medeni durumu, ebeveynlerinin yaşı, ebeveynlerinin öğrenim düzeyleri ve ebeveynlerinin meslekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunurken; cinsiyet ve kardeş sayısına göre istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Ebeveyn tutumları ile çocukların okul öncesi deneyim durumları, çocuk sayıları, ebeveynlerin yaşı, ebeveynlerin öğrenim düzeyleri ve ebeveynlerin meslekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunurken; çocukların yaşı, cinsiyeti ve ebeveyn medeni durumuna göre istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the psychological resilience levels of children aged 4 to 6 and the child-rearing attitudes of their parents. The sample of the study consists of 381 children aged 4 to 6 who were receiving preschool education in schools affiliated with the Ministry of National Education in Sakarya province during the 2024–2025 academic year, along with their parents. The data collection tools used in the study included the General Information Form developed by the researcher; the Social-Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children (PERİK) developed by Mayr and Ulich (2009) and adapted into Turkish by Özbey (2019) through validity and reliability studies; and the Parental Attitudes Toward Child-Rearing Scale (ABTÖ) developed by Ogelman and Özyürek (2021). The collected data were analyzed using the SPSS 24.0 software. The results of the study indicated a statistically significant relationship between the PERİK scale scores and the ABTÖ scale scores. A low-level positive correlation was found between the psychological resilience levels of children aged 4 to 6 and democratic parenting attitudes, whereas a low-level negative correlation was identified with authoritarian and oppressive parenting attitudes. Statistically significant differences were observed in children's psychological resilience levels based on their age, preschool experience, parents' marital status, parents' age, parents' educational level, and parents' occupation. However, no statistically significant differences were found in relation to the child's gender or number of siblings. Additionally, significant differences were found in parenting attitudes based on the child's preschool experience, number of children in the family, parents' age, parents' educational level, and parents' occupation. On the other hand, no statistically significant differences were found with regard to the child's age, gender, or parents' marital status.