10. sınıf matematik dersi dörtgenler konusunda Plickers uygulamasının matematik başarısı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of Plickers application on mathematical achievement in the topic of quadrangles in 10th grade mathematics course
  1. Tez No: 991567
  2. Yazar: TUĞÇE AYÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Yapılan araştırmada,10.sınıfta yer alan dörtgenler konusunun Plickers uygulaması kullanılarak yapılan öğrenim süreci ve bu süreç içerisinde öğrencilerin matematik başarısı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırma nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel model ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2024-2025 eğitim öğretim yılında Sakarya ili Akyazı ilçesinde bulunan İşmont Halil Bildirici Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10.sınıfta yer alan 65 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencilerden deney grubunda 35, kontrol grubunda 30 öğrenci yer almaktadır. Yapılan bu çalışma 4 hafta 16 ders saati sürmüştür. Araştırmada ön test-son test ve kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmada verilerin elde edilmesinde“Dörtgenler Başarı Testi”ve öğrencilerin teknolojiyi ne kadar kullanabildiklerini anlamak için“Dijital Okuryazarlık”ölçekleri uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde istatistik veri programı kullanılmıştır. Yapılan çalışmadan ortaya çıkan verilere göre Plickers uygulaması kullanılan deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre ders katılımları ve matematik başarı düzeylerinde anlamlı bir artış olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmadan elde edilen verilerden faydalanarak Plickers uygulaması hakkında bilgiler verilmiş ve uygulamayı kullanacak uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study investigated the management process of the Plickers application for the topic of quadrilaterals in 10th grade and the distribution of growth on mathematical developments during this process. This talent research was conducted using a semi-piecewise model, one of the best research methods. The study group consisted of 65 10th-grade students at İşmont Halil Bildirici Vocational and Technical Anatolian High School in the Akyazı district of Sakarya province in the 2024-2025 academic year. This training included 35 students in the experimental class and 30 students in the control class. The study lasted 4 weeks and 16 class hours. A quasi-experimental design was used in the study with a pretest, posttest, and control group. The“Quadrants Achievement Test”and“Digital Literacy”training were completed to obtain the study data and to determine how widely these were used. A statistical data program was used to analyze the data obtained from the study. According to the data obtained from the study, there was a significant increase in class participation and mathematics achievement levels in the experimental group students who used the Plickers application compared to the control group students. Furthermore, information about the Plickers application was provided using the data obtained from the study, and recommendations were made for future users.