Kloramfenikol içeren siklodekstrin nanoliflerin hazırlanması, karakterizasyonu ve biyopotansiyelinin araştırılması
Preparation, characterization, and investigation of the biopotential of cyclodextrin nanofibers containing chloramphenicol
- Tez No: 991566
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, özellikle kanser hastalıklarının teşhis ve tedavi amaçlı kullanılmak üzere nano boyutta yeni akıllı sistemlerin tasarımı ve geliştirilmesi hedeflenmiş ve etkili ilaçlar kullanmak önemli bir strateji haline gelmiştir. Özgün ilaç taşıyıcı sistemleri, akıllı nano taşıyıcıların kanser hücrelerine hedeflenmesi yönündedir. Bu çalışmada ilaç olarak kloramfenikol tercih edilmiştir. Kloramfenikol sıklıkla bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için tercih edilen bir antibiyotiktir. Siklodekstrinler bu teknik için oldukça uygun bir kaplama materyalidir. Biyouyumluluğu oldukça yüksek bu bileşik basit bir şeker türevidir. Suda düşük çözünürlüğe sahip bileşikleri kapsüle ederek çözünürlüklerini olumlu yönde etkiler ve dolayısıyla biyoyararlanımını arttırır. Ancak, kloramfenikolün etkili bir şekilde hedef bölgelere ulaşması zorlu bir görev olabilir. Bu süreçte polivinil alkol matrisinde elektro eğirme tekniği ile üretilen nanolifler hedefe yönelik ilaçlar alanında umut verici bir yaklaşım haline gelmiştir. Elektroeğirme tekniği hem tek hem tek eksenli hem de co-axiel (eş eksenli) sistem kullanılarak uygulanmıştır. Üretilen liflerin, DSC, TGA, FTIR, SEM ve salım analizleri yapılmıştır. DSC analizlerinde, co-axial sistemle elde edilen liflerin ısıya karşı kararlılığının tek eksenli elektroeğirme tekniğine göre daha yüksek olduğu görülmüştür. TGA analizleri incelendiğinde liflerin ısındıkça hangi aralıkta kütle kaybettiği görülmektedir. Her iki yöntemle üretilen liflerin her ikisinde de 3 aşamalı bozunma görülmüştür. FTIR sonuçları O–H ve C=O bantlarındaki kaymaların daha belirgin olduğu, kloramfenikolün co-axial sistemde daha güçlü hidrojen bağları kurduğunu göstermektedir. En iyi lif kalitesini, co-axial nanoliflerin sağladığını SEM görüntüleri ile de desteklenmiştir. Salım testlerinde ise, en yüksek kloramfenikol 24 saat sonra gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the design and development of new smart systems at the nanoscale, particularly for the diagnosis and treatment of cancer, and the use of effective drugs have become important strategies. Unique drug delivery systems focus on targeting cancer cells with smart nano-carriers. In this study, chloramphenicol was chosen as the drug. Chloramphenicol is a frequently preferred antibiotic for the treatment of bacterial infections. Cyclodextrins are a highly suitable coating material for this technique. This compound, which has very high biocompatibility, is a simple sugar derivative. By encapsulating compounds with low water solubility, it positively affects their solubility and thus increases their bioavailability. However, effectively delivering chloramphenicol to target regions can be a challenging task. In this process, nanofibers produced by electrospinning in a polyvinyl alcohol matrix have become a promising approach in the field of targeted drugs. The electrospinning technique was applied using both uniaxial and coaxial systems. DSC, TGA, FTIR, SEM, and emission analyses were performed on the produced fibers. DSC analyses showed that the heat stability of fibers obtained with the coaxial system was higher than that of the uniaxial electrospinning technique. TGA analyses revealed the range at which the fibers lost mass as they heated. Both methods showed a three-stage degradation in the fibers produced. FTIR results indicated more pronounced shifts in the O-H and C=O bands, suggesting that chloramphenicol formed stronger hydrogen bonds in the coaxial system. SEM images further supported the finding that coaxial nanofibers provided the best fiber quality. In release tests, the highest chloramphenicol emission occurred after 24 hours.