Ses eğitimi dersinde harmanlanmış öğrenmenin akademik başarıya ve ses performansına etkisi
The effect of blended learning on academic achievement and vocal performance in the vocal training course
  1. Tez No: 991568
  2. Yazar: BATUHAN TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ses eğitimi derslerinde harmanlanmış öğrenmenin öğrencilerin akademik başarılarına ve ses performansı becerilerine etkisini belirlemektir. Bunun yanı sıra araştırmada, akademik başarı ile ses performansı arasında bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi ve deney grubu öğrencilerinin ses eğitimi derslerinde harmanlanmış öğrenmeye ve çevrim içi materyal kullanımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu seçkisiz deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören ve çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlayan 16 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler, uygulama öncesi ses performansı puanları doğrultusunda deney ve kontrol gruplarına eşleştirilerek seçkisiz atama yoluyla atanmıştır. Deneysel süreç, ön test, uygulama süreci, son test ve kalıcılık testi aşamaları dahil olmak üzere toplam 13 hafta sürmüştür. Uygulama sürecinde her öğrenci ile 7 hafta boyunca yüz yüze bireysel ses eğitimi dersleri gerçekleştirilmiştir. Deney grubu öğrencileri ile çevrim içi materyallerin kullanıldığı harmanlanmış öğrenmeye dayalı Teknoloji Destekli Ses Eğitimi (TDSE) dersleri yapılmıştır. Kontrol grubu öğrencileri ile yalnızca yüz yüze, geleneksel öğretime dayalı dersler işlenmiştir. Deneysel süreçte öğrencilerin akademik başarılarının değerlendirilmesi amacıyla Ses Eğitimi Dersi Başarı Testi (SEDBT), ses performanslarının değerlendirilmesi amacıyla ise Ses Eğitimi Dersi Performans Değerlendirme Formu (SEDPDF) kullanılmıştır. Bunların yanı sıra deney grubu öğrencilerinin deneysel sürece ilişkin görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde bağımlı örneklem t-testi, tekrarlı ölçümler için tek yönlü ANOVA, kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Görüşme formu aracılığıyla elde edilen veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada akademik başarıya ilişkin elde edilen bulgulara göre, deney ve kontrol gruplarının grup içi ön test-son test puanları arasında anlamlı fark olduğu; gruplar arası son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmadığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra kalıcılık testi puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Grupların ön test-son test ses performansı puanları arasında anlamlı bir fark olduğu, buna karşın gruplar arası son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Çalışma grubunun SEDBT puanları ile SEDPDF puanları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Deney grubu öğrencilerinin görüşleri doğrultusunda ses eğitimi derslerinde harmanlanmış öğrenmenin performansa ayrılan sürenin artmasına ve derslerin daha verimli geçmesine olanak sağladığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra çevrim içi ders materyallerinin bilgilerin pekiştirilmesine ve kalıcı hale getirilmesine, öz değerlendirmeye, öz yeterlik kazanmaya, derse ilişkin motivasyonun ve ilginin artmasına imkân tanıdığı; çevrim içi sunulan egzersizlerin ise diyafram kontrolü, rahat ses üretme, sesleri doğru algılama gibi becerilerin gelişimini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Ulaşılan bulgular doğrultusunda harmanlanmış öğrenmenin bilgilerin kalıcı hale gelmesinde geleneksel öğretime göre daha etkili bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca harmanlanmış öğrenmeye ve geleneksel öğretim yöntemine dayalı uygulamaların ses performansı üzerinde benzer düzeyde bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra akademik başarı ile ses performansı becerilerinin birbirinden bağımsız şekilde gelişim gösteren boyutlar olduğu saptanmıştır. Harmanlanmış öğrenmenin ses eğitimine ilişkin temel bilgilerin aktarılması ve performans becerilerinin geliştirilmesinde oldukça faydalı ve işlevsel bir yaklaşım olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle, müzik eğitiminde ve ses eğitiminde harmanlanmış öğrenmenin kullanılmasına yönelik araştırmacılara ve eğitimcilere çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of blended learning on students' academic achievement and vocal performance skills in vocal training courses. Furthermore, the study aims to identify whether there is a relationship between academic achievement and vocal performance, and to determine the views of the experimental group students regarding blended learning and the use of online materials in vocal training lessons. In this context, the research was conducted using a randomized pretest-posttest control group design. The study group consisted of 16 undergraduate students enrolled in the Kastamonu University, Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, Division of Music Education, who participated voluntarily. Prior to the implementation, students were matched into experimental and control groups based on their vocal performance scores and assigned through random assignment. The experimental process lasted 13 weeks, including the pretest, implementation, posttest, and retention test stages. During the implementation process, face-to-face individual voice training lessons were conducted with each student for 7 weeks. Technology-Enhanced Vocal Training lessons based on blended learning, utilizing online materials, were conducted with the experimental group students. In the control group, only face-to-face lessons based on traditional instruction were conducted. During the experiment, the“Vocal Training Course Achievement Test”was used to assess students' academic achievement, and the“Vocal Training Course Performance Assessment Form”was used to assess their vocal performance. Additionally, the views of the experimental group students regarding the experimental process were obtained through a semi-structured interview form. In the analysis of quantitative data, dependent samples t-test, one-way repeated measures ANOVA, and analysis of covariance (ANCOVA) were utilized. The data obtained through the interview form were analyzed using the content analysis method. According to the findings regarding academic achievement, a significant difference was found between the intra-group pretest-posttest scores of the experimental and control groups; however, no significant difference was detected between the posttest scores of the groups. Furthermore, a significant difference was identified in the retention test scores in favor of the experimental group. While a significant difference was found between the pretest-posttest vocal performance scores of the groups, no significant difference was observed between the groups' posttest scores. No significant relationship was found between the study group's achievement test scores and performance assessment form scores. In line with the views of the experimental group students, it was determined that blended learning in vocal training lessons increases the time allocated to performance and makes lessons more efficient. Additionally, it was identified that online course materials facilitate the reinforcement and retention of information, self-evaluation, and the acquisition of self-efficacy, while increasing motivation and interest in the course. It was also determined that the online exercises positively affected the development of skills such as diaphragmatic control, relaxed voice production, and accurate sound perception. Based on the findings, it was concluded that blended learning is a more effective method than traditional instruction in making information permanent. Moreover, the results showed that blended learning and traditional teaching methods had similar effects on vocal performance. Additionally, it was determined that academic achievement and vocal performance skills develop independently of each other. It was concluded that blended learning is a highly beneficial and functional approach for conveying fundamental knowledge of vocal education and developing performance skills. Based on the research results, various suggestions were presented to researchers and educators regarding the use of blended learning in music and vocal education.