Doxorubicin and tariquidar release from liposomes under ultrasound
Ultrason altında lipozomlardan doksorubisin ve tarikidar salımı
  1. Tez No: 991576
  2. Yazar: FİRUZE ECEM TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, doksorubisin ve tarikidar yüklü lipozomlardan, hava ile doldurulmuş mikrokabarcıklarla aynı ortamda ultrason uygulanarak doksorubisin ve tarikidar salımının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Lipozomların hazırlanmasında DSPC/Kolesterol/DSTAP lipitleri 55/30/15 molar oranlarında kullanılmıştır. Lipozomların boyutu 200 nm olacak şekilde ayarlanmıştır. Lipozomlar içerisindeki madde miktarı, santrifüjleme ve UV–Vis spektrofotometrisi kullanılarak belirlenmiştir. Lipozomlarda enkapsülasyon verimi DOX için %70, TRQ için %44 olarak hesaplanmıştır. Hava dolgulu mikrokabarcıklar, DSPC/PEG40-stearat kabuğu (50:50 molar oran) kullanılarak ultrasonikasyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Lipozomların farklı sıcaklıklardaki madde salımı incelenmiş ve sıcaklık artışıyla birlikte lipozomlardan %15 DOX ve %5 TRQ salımı gözlenmiştir. Ultrason uygulaması için lipozomlar ve mikrokabarcıklar sulu ortamda aynı numune kabı içerisinde tutulmuştur. Ultrason uygulamaları sırasında 1, 2 ve 4 MHz problar kullanılarak çalışmalar gerçekleştirilmiş, ancak salım deneylerinde yalnızca 2 MHz frekanslı prob tercih edilmiştir. 2 MHz frekansı için odak noktası 106,2 mm olarak ayarlanmıştır. Ultrasonik ekoskop 20 dB ve 30 dB değerlerinde çalıştırılmıştır. Numune kabı içerisine mikrokabarcıkların yüzeye çıkmasını engellemek amacıyla manyetik karıştırıcı yerleştirilmiştir. Salım deneylerinde karıştırma hızı ve kullanılan mikrokabarcık miktarı parametre olarak değerlendirilmiş, özellikle karıştırma hızı açısından anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Ultrason altında gerçekleştirilen salım deneyleri sonucunda, Lipo-DOX, Lipo-TRQ ve Lipo-DOX-TRQ yüklü lipozomlardan madde salımının ihmal edilebilir düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to release doxorubicin and tariquidar from liposomes loaded with doxorubicin and tariquidar by exposing them to ultrasound in the same environment as air-filled microbubbles. Lipids were used in the preparation of liposomes in DSPC/Cholesterol/DSTAP:55/30/15 molar ratios. The size of the liposomes was adjusted to 200 nm. The amount of substance in the liposomes was determined using centrifugation and UV-Vis Spectrophotometry. Encapsulation efficiency in liposomes was calculated as 70% for DOX and 44% for TRQ. Air-filled microbubbles were prepared with a 50:50 DSPC/PEG40-Stearate shell and ultrasonication method. The substance release of the liposomes at different temperatures was investigated. With increasing temperature, 15% DOX and 5% TRQ release from the liposomes was observed. Liposomes and microbubbles were kept in the same sample container in an aqueous medium for ultrasound application. Studies were conducted with 1, 2, and 4 MHz probes during ultrasound application. Only the 2 MHz frequency probe was used for release studies. The focal point for 2 MHz was set at 106.2 mm. The ultrasonic echoscope was operated at 20 dB and 30 dB. A magnetic stirrer was placed under the sample container to prevent microbubbles from rising within the container. Stirring speed and the amount of microbubbles to be used in release experiments were measured as parameters, but no significant change was observed, particularly for stirring speed. As a result of release experiments under ultrasound, substance release from Lipo-DOX, Lipo-TRQ, and LipoDOX-TRQ-loaded liposomes was negligibly low.