Sağlık sektöründe beyaz kod uygulamasının iş sağlığı ve güvenliği açısından etkisinin incelenmesi
Examining the effect of white code application in the health sector in terms of occupational health and safety
- Tez No: 991588
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektöründe çalışan bireyler, hizmet sunumu sırasında şiddet riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) algılarını ve çalışma ortamına ilişkin güven duygularını olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla uygulanan Beyaz Kod sistemi, bu kapsamda önemli bir iş sağlığı ve güvenliği uygulaması olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmanın amacı, sağlık sektöründe çalışan bireylerin Beyaz Kod uygulamasına ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına yönelik algılarını incelemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemektir. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış, veriler anket tekniğiyle toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini 100 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmış; ölçeğin güvenirliği Cronbach Alfa katsayısı ile değerlendirilmiş ve değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular, iş sağlığı ve güvenliği algısı ile Beyaz Kod farkındalığı arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, Beyaz Kod uygulamasının sağlık çalışanları tarafından önleyici ve koruyucu bir İSG uygulaması olarak algılandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers may face the risk of violence during service delivery. This situation negatively affects their perceptions of occupational health and safety (OHS) and their sense of security regarding the working environment. The White Code system, implemented to prevent violence against healthcare workers, is considered an important OHS practice in this context. The aim of this study is to examine healthcare workers' perceptions of the White Code application and OHS practices and to determine the relationships between these variables. The study was designed using a quantitative method, and data were collected through a questionnaire. The sample of the study consisted of 100 healthcare workers. In the analysis of the data obtained, the SPSS statistical package program was used; the reliability of the scale was evaluated using Cronbach's alpha coefficient, and the relationships between variables were examined using Pearson correlation analysis. The findings show that there are significant relationships between OHS perception and White Code awareness. In conclusion, it was determined that the White Code application is perceived by healthcare workers as a preventive and protective OHS practice.