Üniversite öğrencilerinin akademik başarılarını etkileyen örgütsel faktörler kariyer streslerini etkiler mi?: Spor bilimleri fakültesi öğrencileri üzerine bir araştırma
Do organizational factors influencing university students' academic achievement affect their career stress? A study on students of the faculty of sport sciences
- Tez No: 991595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesi son sınıf öğrencilerinin akademik başarılarını etkileyen örgütsel faktörler ile kariyer stresi düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Öğrencilerin Başarılarını Etkileyen Örgütsel Faktörler Ölçeği (ÖBEÖFÖ) ve Kariyer Stresi Ölçeği (KSÖ) kullanılmıştır. Araştırma, 584 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiş olup veriler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre cinsiyet değişkeni açısından ÖBEÖFÖ toplam puanı ile Yönetsel Hizmet ve Uygulamalar ve Fiziksel Ortam ve Donanım alt boyutlarında anlamlı farklılıklar (p<0.05) bulunmuş, ancak Mesleki Yeterlilikler ve Uygulamalar ile İletişim boyutlarında anlamlı fark görülmemiştir (p>0.05) (Tablo 3.1). Akademik başarı değişkenine göre yalnızca Fiziksel Ortam ve Donanım boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir (F=4.141; p<0.05) (Tablo 3.3). Kariyer hedefi, bölüm seçme isteği ve bölüm memnuniyeti değişkenlerine göre örgütsel faktörlerin tüm alt boyutlarında anlamlı farklılaşmalar saptanmıştır (p<0.05) (Tablo 3.4, Tablo 3.5, Tablo 3.6). Yeni bölüm okuma isteği değişkeninde İletişim ve Fiziksel Ortam ve Donanım boyutlarında anlamlı farklılık görülmüştür (p<0.05) (Tablo 3.7). Spor yapma durumu ise Yönetsel Hizmet ve Uygulamalar ve İletişim boyutlarında anlamlı farklılaşma göstermiştir (p<0.05) (Tablo 3.9). Kariyer stresi açısından cinsiyete göre yalnızca Dışsal Çatışma boyutunda anlamlı farklılık elde edilmiş (p<0.05), diğer boyutlarda anlamlılık görülmemiştir (p>0.05) (Tablo 3.10). Yaş değişkeni ile Dışsal Çatışma boyutu arasında düşük düzeyde negatif bir ilişki belirlenmiştir (r=-.123; p<0.05) (Tablo 3.11). Kariyer hedefi, bölüm seçme isteği ve yeni bölüm okuma isteği değişkenlerinde ise KSÖ'nün bazı alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p<0.05) (Tablo 3.13, Tablo 3.14, Tablo 3.16). Korelasyon analizi sonuçları, ÖBEÖFÖ alt boyutlarının kariyer stresinin bazı alt boyutlarıyla pozitif ve negatif yönde anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur (p<0.01) (Tablo 3.19). Çoklu regresyon analizine göre örgütsel faktörlerin kariyer stresinin“Kariyer Belirsizliği ve Bilgi Eksikliği”(R²=0.101),“Dışsal Çatışma”(R²=0.109) ve“İş Bulma Baskısı”(R²=0.149) boyutlarını anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir (p<0.001) (Tablo 3.20, Tablo 3.21, Tablo 3.22). Sonuç olarak örgütsel faktörlerin öğrencilerin kariyer stresinde anlamlı rol oynadığı ve hem akademik hem mesleki yönelim süreçlerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between organizational factors affecting academic achievement and career stress levels among senior students in faculties of sport sciences. Data were collected using the Organizational Factors Affecting Students' Achievement Scale (OFASA) and the Career Stress Scale (CSS) from a sample of 584 students. Independent samples t-tests, one-way ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analyses were conducted. According to the findings, significant differences were observed by gender in the OFASA total score and in the subdimensions of Administrative Services and Practices and Physical Environment and Equipment (p<0.05), while no significant differences were found in Professional Competence and Practices or Communication (p>0.05) (Table 3.1). Academic achievement levels indicated significant differences only in the Physical Environment and Equipment subdimension (F=4.141; p<0.05) (Table 3.3). Career goals, willingness to choose the department, and department satisfaction revealed significant differences across all OFASA subdimensions (p<0.05) (Tables 3.4–3.6). Students willing to study a new department differed significantly in the Communication and Physical Environment and Equipment subdimensions (p<0.05) (Table 3.7), while sports participation influenced the Administrative Services and Practices and Communication subdimensions (p<0.05) (Table 3.9). For career stress, only the External Conflict subdimension differed by gender (p<0.05), whereas age showed a low negative correlation with External Conflict (r=-.123; p<0.05) (Table 3.11). Significant differences in CSS subdimensions were found based on career goals, willingness to choose the department, and desire to study a new department (p<0.05) (Tables 3.13, 3.14, 3.16). Correlation analysis showed that organizational factors were positively or negatively associated with various career stress subdimensions (p<0.01) (Table 3.19). Multiple regression analyses revealed that organizational factors significantly predicted Career Uncertainty and Lack of Information (R²=0.101), External Conflict (R²=0.109), and Job-Seeking Pressure (R²=0.149) (p<0.001) (Tables 3.20–3.22). Overall, the findings indicate that organizational factors play a significant role in shaping students' career stress and contribute meaningfully to their academic and professional development processes.