Ratlarda aortik allogreftlere transplantasyon öncesi uygulanan radyasyon ve kryoprezervasyonun greft yapısı üzerine etkisi
The Effects of preimptational irradiation and/ or cryopreservation on aortic allografts in rat model
- Tez No: 99160
- Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN UYSALEL, PROF.DR. HAKKI AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Pulmoner hilum, mediasten, akciğerler ve vasküler yapılarda iyi bir ekspojur sağlaması nedeniyle konvansiyonel postero-lateral torakotomi standart yaklaşımdır. Ancak bu yaklaşım, post-torakotomik akut ve kronik ağrı, postoperatif peryodda yüksek doz narkotik analjezik gereksinimi, ipsilateral omuz kuşağı hareketlerinde kısıtlanma, latissumus dorsi ve serratus anterior adalelerinde kas gücü kaybı, solunum fonksiyon testlerinde erken dönemdeki zararlı etkilerle morbid olduğundan; kas koruyucu torakotomi gibi, bu etkilerin görülmediği alternatif yaklaşımlara ilgi artmaktadır. Hastalar ve Yöntem: Temmuz 96 - Temmuz 98 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs ve Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvuran ve torakotomik yaklaşımlı tedavi endikasyonu konan, prospektif randomize kontrollü 60 hastanın; 30'una standart postero lateral“SPLT”(I.Grup), diğer 30'una ise kas koruyucu torakotomi“KKT”( n.Grup) uygulandı. Her iki grupta da hastaların 23'ü erkek (%76.7), 7'si kadın (%23.3) idi. LGrupta yaş ortalaması 45.02 (yaş sınırı: 16-71 yaş), HGrupta yaş ortalaması ise 37.0 (yaş sının: 9-65 yaş) idi 72Bu iki yaklaşım arasında; ipsilateral omuz kuşağında (postoperatif l.hafta-15.gün- l.ayda) kısıtlanma, latissumus dorsi ve serratus anterior adalelerinde (postoperatif 1. hafta- Lay) kas gücü kaybı, postoperatif 1. saatteki arteryel kan gazı değişimleri, postoperatif 1. 2. 4. 8.günlerde GBÇ ile ölçülen ağrının şiddeti, yine bu günlerde gereksinilen narkotik analjezik dozu, postoperatif 1. hafta ve l.ayda solunum fonksiyon testlerindeki değişimler, komplikasyonlar, ekspojur, torakotomi sonrası l.ayda elektromiyografi sonuçlan ve torakotomiyi açma - kapama süreleri tespit edilmeye çalışıldı. Bulgular: n.Grupta ipsilateral omuz kavşağı hareketlerindeki kısıtlanma daha az olup, eklem hareket açıldığı postoperatif 15. günde preoperatif değerlerine ulaşmaktadır. I.Grupta eklem hareket açıklıkları ise, preoperatif değerlerine postoperatif l.ayda ulaşmaktadır ve postoperatif kısıtlanma daha belirgin olmaktadır (p < 0.05). n.Grupta serratus anterior ve latissumus dorsi kaslarının gücünde, preoperatif ve postoperatif değerler arasında anlamlı farklılık yok iken, I.Grupta postoperatif ölçümlerde bu iki adalenin gücünde belirgin kayıp sözkonusu idi (p < 0.05). n.Grupta solunum fonksiyon testlerinin VC, FVC, FEVı parametreleri postoperatif erken dönemde (1. hafta ) daha iyi korunmuştur (p < 0.05). Postoperatif geç dönemde (Lay) ise; solunum fonksiyon testleri parametrelerinde anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p > 0.05). Postoperatif 1.saatteki arteryel kan gazlan arasında yine anlamlı farklılık yoktu (p > 0.05). Torakotomiyi açma süresi; I.Grupta ortalama lOdk daha kısa, kapama süresi ortalama 19' daha uzun, açma+kapama süresi ortalama 1 ldk daha uzun olmasına rağmen her iki yaklaşım arasında anlamlı fark tespit edilemedi (p > 0.05). I.Grupta postoperatif 1. 2. 4. 8. günlerde GBÇ ile ölçülen ağrının şiddeti, ILGruba kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p < 0.05). Buna paralel olarak I.Grupta, yine bu günlerde narkotik analjezik gereksinimi de daha fâzla olarak bulunmuştur (p < 0.05). 73Postoperatif Lay poliklinik kontrollerinde yapılan elektromiyografi çalışmasında I.Grupta 6 hastada (% 20) orta derecede, 24 hastada (% 80) ileri derecede nörojenik hasar tespit edilirken; II.Grupta 18 hastada (% 60) nörojenik hasar tespit edilmezken, 8 hastada (% 26.6) hafif ve 4 hastada (% 13.3) orta derecede nörojenik hasar tespit edildi. Elektromiyografi bulguları açısından her iki grupta istatistiksel anlamlı fark tespit edildi (p < 0.05). Komplikasyonlar açısından her iki yaklaşım arasında anlamlı fark yoktu (p > 0.05). Seroma insidensi %16.6 idi. Standart teknikte olduğu gibi kas koruyucu yaklaşımda da rahatlıkla rezeksiyon yapılabilecek kadar ekspojur temin edildi. Kozmetik açıdan kas koruyucu yaklaşım favori insizyondu. Sonuç: Alternatif bir yaklaşım olan KKT, latissumus dorsi ve serratus anterior adalelerini koruyan, omuz kavşağı hareketlerinde daha az kısıtlanmaya yol açan, bu iki kasın gücünden insanları yoksun bırakmayan, postoperatif erken dönemde solunum fonksiyonlarını koruyan, post-torakotomik daha az ağrı ve daha az narkotik analjezik gereksinimi sağlayan, üstelik; bütün bunları cerrahı sıkıntıya sokmadan en az standart teknikteki kadar ekspojur sağlayarak yapan ve özellikle pediatrik çağda torakotomiye maruz kalan çocukların hayatlarının daha sonraki dönemlerini operasyona bağlı deformitesiz geçirmesini sağlayan alternatif bir teknik olarak dikkati çekmektedir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF THE CLINIC AND SURGICAL RESULTS OF MUSCLE- SPARING THORACOTOMY AND STANDART POSTERO LATERAL THORACOTOMY AS MULTIPARAMETERS Background and Object : Posterolateral thoracotomy is a standart appraches since it gives satisfactory exposure on pulmonary hilum, mediasten, lung and vascular structures. Although it is a approach, it has important side effects during the postoperative period like acute and chronic pain, increasing the necessity of using higher dosages of narcotic analjesics, limiting the activity of shoulder articulation, latissumus dorsi and serratus anterior muscles of loosing the strengthness, morbidity of the patient on earlier periods of postoperative in return of the harmfull effects on respiration function tests. Because of all these side effects on alternative approach which is known muscle-sparing thoracotomy is getting more popular. 75Patients and methods : This study was made at University of Erciyes, Faculty of Medicine, Department of Thoracic and Cardiovascular Surgery between July 1996 and July 1998. Randomly choised 60 patients are operated by using both technique. Half of them was operated by using standart approach (Group I) and other part was operated by muscle-sparing approach (Group II). Each group contains 23 male and 7 female patients. Group I has the avarage age of 45.02 and Group II 37. During the postoperative period the patients were controlled regularly in view of limitations on ipsilateral shoulder articulation (1st, 2nd weeks and 1st month), decreasing the strengt of the latissumus dorsi and serratus anterior muscles (1st week and 1st month), changes of the arterial blood gasses (1st hour), intensity of the pain measured by using visual analogous scale (VAS) method (lst,2nd,4* and 8th days), necessary dosage of the narcotic analjesics (1st, 2nd, 4th and 8th days), the differences in the respiratory function test (1st week and month) the differences in exposure and postoperative electromyography (1st month) and the opening- and closing- period of thoracotomy. The using the results the effectivenes of the Group I and Group U was tested. Results : While the patients whom were operated by standart posterolateral thoracotomy method (Group I) reached preoperative statements in 15 days, the other (Group IT) were more rapidly in a week in addition to the limitation of the activity on shoulder articulation was lower (p0.05). Although the period of opening of the 76thoracotomy less than 10 minutes and closing 19 minutes longer for Group I. There was no significant differences are obtained also (p>0.05). The intensity of the pain that was measured by VAS during the postoperative period of 1st, 2nd, 4th and 8th days and the need of narcotic analjesics more important in Group I (p0.05). Since it was possible to ensure more comfortable exposure in both technics. Muscle-sparing thoracotomy was the most favorable technique with reference to cosmetics. Conclusion : The alternative approach muscle- sparing thoracotomy is the most favorable technics in view of sparing the latissumus dorsi and serratus anterior muscules. Impairing the limitation on the activity of the shoulder articulation, conserving strength in both muscules, protecting the respiratory functions during the postoperative period, decreasing the pain and carrying less narcotic analjesics necessery one only one. In addition to all these advantages muscle-sparing thoracotomy gives the patients are more comfortable life and less deformation postoperative period. These are also more important for the adult patients particularly. 77