Ratlarda geçici abdominal aort oklüzyonu sonrasında oluşan akciğer hasarının azaltılmasında Traneksamik Asidin rolü
The role of the Tranexamic Acite on reducing of pulmonary injury due to transient abdominal aortic occlusion in rats
- Tez No: 242859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN PULATHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İskemi ve reperfüzyon hasarının azaltılması için çeşitli ilaçlar, reperfüzyon modelleri ve teknikleri kullanılmıştır. Bunlardan en sık kullanılanları nötrofil aktivasyonunu ve serbest radikal oluşumunu önleyici maddelerdir. Bu çalışmanın amacı; ratlarda aortik iskemi-reperfüzyon modeli kullanılarak oluşturulan uzak organ hasarı üzerine bir antifibrinolitik ajan olarak kullanılan traneksamik asid (TA)'in etkisinin araştırılması, varsa bu etkinin lökosit proteinazları inhibisyonuyla mı yoksa antifibrinolitik sistem üzerinden mi olduğunun belirlenmesidirÇalışmada ratlarda aortik iskemi-reperfüzyon modeli kullanıldı. Çalışmada 23 adet Spraque Dawley cinsi erkek rat kullanıldı ve denekler 3 gruba ayrılarak 1. gruba sadece laparotomi ve aort eksplorasyonu, 2. ve 3. gruplara infrarenal aort klempi koyularak 1 saat iskemi, 2 saat reperfüzyon uygulandı. Aortik klempleme öncesinde 2. gruptaki deneklere intravenöz yolla 1 ml serum fizyolojik, 3. gruptaki deneklere intravenöz yolla 100mg/kg TA verildi. Üç gruba da laparotomi sonrasında 70 U/kg Heparin iv verildi. Deneylerin bitiminde biyokimyasal parmetreler için kan alındı. Sternotomi yapıldı ve sol akciğer histopatolojik incelemeler için klemplenerek çıkarıldı, sağ tarafa bronkoalveolar lavaj yapıldıPlazma MPO, MDA, TAT, TAFİ, BAL LDH ve ALT değerlerinde 2. Grupta belirgin yükselme varken TA verilen 3. grupta anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. Serum IMA değeri TA grubunda anlamlı decede düşüktü (p=0.001). Akciğer dokusunda MDA 3. grupta anlamlı derecede düşüktü (p=0.006). Histopatolojik incelemede 3. grupta alveol kapillerlerinde trombüs ve interalveolar hemoraji alanlarında 2. gruba göre azalma mevcuttuSonuç olarak sistemik heparinizasyon altında oluşturulan deneysel iskemi reperfüzyon modelinde akciğer hasarı oluşmuş, TA bu hasarı azaltmıştır. TA bu etkiyi sistemik antifibrinolitik olarak değil, sistemik oksidatif stresi azaltarak ve akciğer dokusunda lipid peroksidasyonunu azaltan lokal antienflamatuar etkide bulunarak göstermiştir. Sistemik fibrinolitik ve antifibrinolitik aktivitelerde değişiklik olmadığı için bu bulgular TA'in sistemik değil lokal antienflamatuar etkisiyle açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
Several drugs, reperfusion models and tecniques have been used to reduce the damage of ischemia and reperfusion. The substances that prevent neutrophil activation and free radical formation are the ones that most commonly used . The aim of this study is to research the effect of an antifibrinolytic agent, tranexamic acid (TA), on the injury of distant organs by using the aortic ischemia reperfusion model in rats,and if an effect exists to determine whether this is mediated by inhibition of leucocyte proteinases or an antifibrinolytic systemIn the study, a model of aortic ischemia reperfusion in rats was used. Twenty-one male Spraque-Dawley type rats were used and subjects were divided into three groups; first group only received laparatomy and aort exploration, in second and third groups 1 hour of iscemia and 2 hours of reperfusion was administered following infrarenal aortic clamp placement. In second group before clamp placement the rats receieved 1 ml of IV saline while the second group received IV 100mg/kg TA. Following laparotomy IV 70 U/kg heparine was administered to all groups. To study biochemical parameters blood samples were taken at the end of the tests. Sternotomy was performed and left lung was extracted by clamping for histopathological examination, bronchoalveolar lavage was applied to the right lungWhile there was a significant rise in plasma MPO, MDA, TAT, TAFİ, BAL LDH and ALT values in the 2.nd group, no significant difference was observed in the 3rd group. Serum IMA value was siginificantly low in TA group (p=0.001). MDA levels in the lung tissue of 3rd group was significantly lower (p=0.006). In histopathological evaluation thrombosis of alveolar capilleries and in interalveolary haemorrage was also lower in the 3rd. group compared to the 2nd. groupAs a result, lung injury was developed by the model of experimental ischemia reperfusion under systemic heparinization which was reduced by TA administration. TA showed this effect by acting not only as an antifibrinolytic, but also reducing systemic oxidative stress and acting as a local effect that decreased lipid peroxidation in lung tissue. Since there was not any change in the fibrinolytic and antifibrinolytic activities, these findings can be explained by not systemic but the local anti inflammatory effects of TA.