Köpek Kalbi ve Flush eserlerinde antropomorfizm ve toplumsal eleştiri: Biyopolitik bir okuma
Anthropomorphism and social criticism in The Heart of a Dog and Flush: A biopolitical reading
- Tez No: 991605
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AYTAÇ AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mikhail Bulgakov'un Köpek Kalbi (1925) ve Virginia Woolf'un Flush (1933) adlı eserlerini karşılaştırmalı edebi analiz yöntemiyle inceleyerek, edebiyatta antropomorfizmin biyopolitik işlevlerini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Her iki eserde de hayvan karakterler, yalnızca anlatının estetik unsurları değil; aynı zamanda toplumsal eleştirinin, kimlik inşasının ve iktidar yapılarının temsiline aracılık eden taşıyıcı figürler olarak kurgulanmıştır. Bu bağlamda, antropomorfik anlatılar; tür, cinsiyet, sınıf ve toplumsal normlar gibi yapıları yeniden düşünmeye imkân sağlayan alegorik ve politik anlatı stratejileri olarak değerlendirilmiştir. Kuramsal çerçevede Marksist edebiyat eleştirisi, yapısalcılık, postyapısalcılık ve posthümanist düşünce gibi çeşitli eleştirel yaklaşımlar kullanılmıştır. Bulgakov'un eseri, Sovyetler Birliği'nin erken dönem biyopolitik müdahalelerini, ideolojik tahakküm mekanizmalarını ve insan doğasına yapılan radikal müdahaleleri grotesk bir dille eleştirirken; Woolf'un Flush adlı biyografik anlatısı, İngiliz burjuvazisinin sınıfsal ve cinsiyet temelli normatif yapısını, bir köpeğin perspektifinden sunarak ters yüz etmiştir. Bu iki farklı coğrafya ve tarihsel bağlamda üretilmiş metin, insan-hayvan ikiliği üzerinden yürütülen temsili stratejileri karşılaştırmalı bir biçimde görünür kılmaktadır. Çalışma, edebi metinlerde antropomorfik karakterlerin yalnızca anlatı düzeyinde değil, aynı zamanda ideoloji, özneleşme ve temsil politikaları bağlamında da işlevsel olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda, güncel eleştirel kuramların ışığında, insan-merkezci epistemolojilerin sorgulanmasına ve edebiyatın çok katmanlı toplumsal eleştiri potansiyeline dikkat çekmiştir. Bu yönüyle bu çalışma, hayvan anlatıları ve antropomorfik kurgu aracılığıyla modernitenin, iktidarın ve kimliğin yeniden düşünülmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the biopolitical functions of anthropomorphism in literature by examining Mikhail Bulgakov's The Dog's Heart (1925) and Virginia Woolf's Flush (1933) through comparative literary analysis. In both works, animal characters are constructed not only as aesthetic elements of the narrative, but also as surrogate figures mediating the representation of social criticism, identity construction and power structures. In this context, anthropomorphic narratives have been evaluated as allegorical and political narrative strategies that enable rethinking structures such as genre, gender, class and social norms. In the theoretical framework, various critical approaches such as Marxist literary criticism, structuralism, poststructuralism and posthumanist thought were used. While Bulgakov's work criticises the early biopolitical interventions of the Soviet Union, the mechanisms of ideological domination and radical interventions in human nature with a grotesque language, Woolf's biographical narrative Flush inverts the class and gender-based normative structure of the English bourgeoisie by presenting it from the perspective of a dog. These two texts, produced in two different geographical and historical contexts, reveal the representational strategies carried out through the human-animal dichotomy in a comparative manner. The study reveals that anthropomorphic characters in literary texts are functional not only at the narrative level, but also in the context of ideology, subjectification and the politics of representation. At the same time, in the light of contemporary critical theories, it draws attention to the questioning of anthropocentric epistemologies and the potential of literature for multi-layered social criticism. In this respect, this study aims to contribute to the rethinking of modernity, power and identity through animal narratives and anthropomorphic fiction.