Türk Dünyası devletleri arasında eğitime yönelik iş birliğinin akademisyenlerin görüşlerine göre incelenmesi
The analysis of educational cooperation among Turkic World states based on academicians' opinions
- Tez No: 991606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türk Dünyası devletleri arasındaki eğitim iş birliğinin mevcut durumunu akademisyenlerin görüşlerine dayanarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel metodoloji çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, Türk Dünyası üzerine akademik çalışma yapan ve Türkiye'deki üniversitelerde görevli akademisyenler (n=17) oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizi neticesinde“Türk Dünyası Devletleri Arasında Eğitimde Benzerlikler ve Farklılıklar”,“Türk Dünyası Devletleri Arasında Eğitimde İş Birliğinde Öncelikli Olması Gereken Alanlar”,“Türk Dünyası Devletleri Arasında Eğitimde İş Birliğinin Önündeki Çeşitli Engeller”ve“Türk Dünyası Devletleri Arasında Eğitimde İş Birliğinin Bölgesel ve Küresel Etkileri”temalarına ulaşılmıştır. Bulgular, Türk devletlerinin eğitim sistemleri arasında benzerlikler bulunsa da (zorunlu eğitim yapısı, kademeli örgütlenme, yükseköğretimde Bologna uyumu), uygulama biçimleri, müfredat içerikleri, öğretim dili tercihleri ve ölçme-değerlendirme süreçlerinde ciddi farklılıklar olduğunu göstermektedir. Katılımcılar, ortak tarih ve kültürel bağların güçlü bir zemin sunduğunu, ancak dil birliği eksikliği, müfredat uyumsuzluğu, diploma denkliği sorunları, bürokratik engeller, siyasi istikrarsızlıklar ve dijital altyapı yetersizliklerinin iş birliğini zayıflattığını vurgulamıştır. Bulgular ayrıca, ortak üniversite projeleri, akademik değişim programları, ortak bilimsel yayın ağları ve öğretmen/akademisyen hareketliliği gibi alanlarda yüksek potansiyel bulunduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma bulgularına dayanarak diploma denkliği ve entegrasyon süreçlerinin kolaylaştırılması, ortaöğretimde tarih ve kültür derslerinin uyumlaştırılması, akademik iş birliklerinin artırılması ve öğrenci, öğretmen ile akademisyen hareketliliğinin geliştirilmesi yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the current state of educational cooperation among the states of the Turkic World based on the perspectives of academics. Conducted within a qualitative research framework, the study group consists of academics (n = 17) working at universities in Türkiye who specialize in research on the Turkic World. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. The analysis yielded four main themes:“Similarities and Differences in Education Systems Among Turkic States,”“Priority Areas for Educational Cooperation Among Turkic States,”“Barriers to Educational Cooperation Among Turkic States,”and“Regional and Global Implications of Educational Cooperation in the Turkic World.”The findings reveal that, despite certain commonalities across the education systems of Turkic states such as compulsory schooling structures, tiered educational organization, and partial alignment with the Bologna Process in higher education substantial differences persist in implementation practices, curriculum content, language of instruction, and assessment procedures. Participants emphasized that shared historical and cultural ties provide a solid foundation for cooperation; however, the lack of linguistic unity, curricular incompatibilities, diploma equivalency problems, bureaucratic obstacles, political instabilities, and deficiencies in digital infrastructure weaken collaborative efforts. The results further indicate significant potential for cooperation in areas such as joint university initiatives, academic exchange programs, collaborative research networks, and enhanced mobility for teachers and academics. Based on these findings, the study recommends facilitating joint diploma and integration mechanisms, introducing shared history and culture courses at the secondary education level, strengthening academic partnerships, and expanding student, teacher, and academic mobility programs to deepen and institutionalize educational cooperation among Turkic states.