Yusuf Asal'ın çocuk kitaplarında değerler eğitimi ve söz varlığı
Values education and vocabulary in Yusuf Asal's children's books
  1. Tez No: 991625
  2. Yazar: ZEHRA PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çocuk kitabı yazarlarından biri olan Yusuf Asal'ın eserleri değerler eğitimi ve söz varlığı unsurları yönüyle incelenmiştir. Bu çalışma nitel olup tarama modellerinden doküman incelemesi tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma nesnesi; yazarın“Bizim Matrak Sınıf, Kafadan Yumurta, Tuş Beyinli, Profesör Çorapsöküğü ve Gıcıkgiller Apartmanı”adlı serilerinin ilk kitapları olarak toplamda beş eserden oluşmaktadır. Araştırmada kitaplarda yer alan söz varlığı unsurlarından kalıp sözler, ikilemeler, atasözleri, deyimler ve yansıma sözcükler tespit edilmiş ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yer alan değerlerden hareketle ulaşılan bulgular açık ve örtük olarak sınıflandırılmıştır. Elde edilen tüm veriler sıklık derecelerine yer verilerek tablolar halinde gösterilip yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Yusuf Asal'ın çocuk kitaplarında belirlenen söz varlığı sıklığının kalıp sözler 6102, ikilemeler 319, atasözleri 20, deyimler 1506, yansıma sözcükler 124'ünü oluşturmak üzere toplamda 8071 olduğu görülmüştür. Yusuf Asal'ın çocuk kitaplarında Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında yer alan 20 değere bakıldığında belirlenen değerlerin sıklığının adalet 83, dostluk 180, çalışkanlık 214, dürüstlük 181, sabır 54, saygı 80, sevgi 153, sorumluluk 116, vatanseverlik 14, yardımseverlik 125, tasarruf 2, mahremiyet 19, mütevazılık 38, sağlıklı yaşam 68, aile bütünlüğü 47, özgürlük 32, temizlik 19, duyarlılık 202, estetik 79 ve merhamet değeri 33'ünü oluşturmak üzere toplamda 1739 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the works of the children's book author Yusuf Asal in terms of values education and lexical elements. The research is qualitative in nature and was conducted using the document analysis technique, one of the screening models. The study sample consists of the first books from five of the author's series: Bizim Matrak Sınıf, Kafadan Yumurta, Tuş Beyinli, Profesör Çorapsöküğü, and Gıcıkgiller Apartmanı. Within the research, lexical elements in the books—fixed expressions, reduplications, proverbs, idioms, and onomatopoeic words—were identified, and the findings were classified as explicit and implicit based on the values included in the Turkey Century Education Model. All data were presented in tables with their respective frequency counts and subsequently interpreted. As a result of the study, it was observed that the total frequency of the lexical elements identified in Yusuf Asal's children's books was 8,071, consisting of 6,102 formulaic expressions, 319 reduplications, 20 proverbs, 1,506 idioms, and 124 onomatopoeic words. When Yusuf Asal's children's books were examined in terms of the 20 values included in the Türkiye Century Education Model, it was found that the total frequency of the identified values was 1,739, consisting of justice 83, friendship 180, diligence 214, honesty 181, patience 54, respect 80, love 153, responsibility 116, patriotism 14, helpfulness 125, thrift 2, privacy 19, modesty 38, healthy living 68, family unity 47, freedom 32, cleanliness 19, sensitivity 202, aesthetics 79, and compassion 33.