منهج فخر الدين الرَّازي في إصلاح الفرد والأُسرة والمجتمع من خلال تفسيره مفاتيح الغيب
Fahreddin er-Razi'nin gaybın anahtarlarını yorumlayarak bireyi, aileyi ve toplumu reforme etme yaklaşımı
- Tez No: 792831
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YACOUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mafatih El-Ghayb) kitabı, tefsir kitaplarının en önemli kitaplarındandır, çünkü farklı bilim konularında çeşitli araştırmalı içermektedir, Razi buna kozmik bilimleri de katmıştır. Üsül , Nahv ve belagat konularını tartışmıştır, Kuran'ın anlamlarını ve işaretlerini tefsir etmiştir, fıkıh adamlarin sözlerine ve kanıtlarına yer vermiştir, Filozoflara ve Mu'tezile'ye cevap vermiştir. Tez, İmam Fahreddin Razi'nin tefsir ile islahtaki yöntemini ele almıştır.Bu araştırma önsöz ve üç bölüden oluşmaktadır, ön sözde İmam Razi'yi bilimsel hayatını ve (Mafatih ElGhayb) tefsirinde yaklaşımını ele aldım. Birinci bölümde ise Al-Razi'nin bireyin salâhı, gücü yettiğince bağışlanma, günahlardan tövbe ve salih ibadet ile bireyi ıslah etme yaklaşımını ele aldım. İkinci bölüm: AlRazi'nin ailenin islahını ele aldı, bu da iyi bir eş seçimi ve itaatsizlik durumunda davranışını nasıl düzeltileceğiniden bahis etmiştir. İyi eğitim ve erdem ve doğruluk üzerine çocuk yetiştirmede anne babanın rolünü de ele almıştır. Üçünü bölümde Al-Razi'nin toplumu reforme etme yaklaşımı ele alındı, anlaşmazlık yaşayan gruplar arasındaki çatışmayı ortadan kaldırmak, adaleti yaymak ve bütünlüğe bağlı kalmakla sağlanır.
Özet (Çeviri)
The book named Mafatih El-Ghayb is one of the most important books of tafsir. It is important because it includes a variety of research from different disciplines. Razi added cosmic sciences to these disciplines. In his work, he discussed the issues of usul, Nahw and rhetoric, and interpreted the meanings and signs of the Qur'an. He also included the sayings and proofs of the fiqh men and answered the philosophers and the Mu'tazila. Our present study deals with Imam Fahreddin Razi's method in tafsir and correction. The study consists of a preface and three parts. In the foreword, I discussed Imam Razi, his scientific life and the approach he used in Mafatih Al-Ghayb's commentary. In the first chapter, I discussed Al-Razi's approach to correcting the individual through righteousness, forgiveness as much as he can, repentance from sins and righteous worship. In the second part, I discussed Al-Razi's reformation of the family, which talked about choosing a good mate and how to correct his behavior in case of disobedience. I also discussed the role of parents in raising children on good education and virtue and righteousness. In the third chapter, I discussed Al-Razi's approach to reforming society. Eliminating conflict between conflicting groups is achieved by spreading justice and adhering to integrity.