Ailede din eğitimi tercihlerinin dönüşümü: Kuşaklararası bir inceleme (Konya ili örneği)
The transformation of religious education preferences in the family: An intergenerational study (The case of Konya province)
  1. Tez No: 991626
  2. Yazar: FADİM ETYEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYRA BİLECİK KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlu her türlü değişimden ve gelişimden etkilenebilecek şekilde yaratılmıştır. Dünya tarihi boyunca meydana gelen sosyal, politik, askeri ekonomik veya siyasal değişimler o dönemde yaşayan insanların hayata bakış açılarında, hayatı anlamlandırmalarında belirgin değişimlerin ortaya çıkmasına, kuşak denilen birbirine benzer özellikler taşıyıp, birbirine bezer davranışlar sergileyip yaklaşık olarak aynı düşünen nesillerin oluşmasına sebep olmuştur. Aynı kuşakları yaşayan nesillerin hayata bakış açıları, çocuklarını yetiştirirken verecekleri genelde eğitim özelde ise din eğitimi anlayışına da yansımıştır. Din eğitimine verilen önem, eğitim sırasında izlenilen yol ve yöntemler dönemin ihtiyacına uygun olduğunda bir anlam ifade etmekte ve kabul görmektedir. Çalışmanın konusu Konya ili Selçuklu ilçesinde yaşayan X ve Y kuşağı ebeveynlerin din eğitimi tercihlerinde meydana gelen dönüşümün ortaya konulmasıdır. Bu kapsamla, anne-babaların kendi çocukluk dönemlerinde deneyimledikleri din eğitimi ile çocuklarına verilmesini istedikleri din eğitimi beklentilerindeki farklılaşma, din eğitimi veren kişi ve kurumlara karşı gelişen güven algısı ve dini bilgiye erişimde dijital kaynak kullanım biçimleri birlikte değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, farklı kuşaklardan olan ailelerin din eğitimine bakış açılarında olası değişimlerin, kendilerinin aldıkları din eğitimi ile çocuklarına verdikleri din eğitiminin arasındaki olası farklılaşmanın incelenmesidir. Sosyal ve toplumsal olayların kişilerin bakış açılarında değişime sebep olup olmadığı ve günümüz insanının din eğitimi ihtiyacını nasıl karşıladığı ise yine araştırmanın temel konularındandır. Araştırma yaşadığımız il olan Konya ili Selçuklu ilçesinde yirmi katılımcıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, X ve Y kuşağı ebeveynlerin din eğitimi almayı gerekli gördükleri, ailelerinden ibadetlerin pratik uygulamalarının öğretimini önceleyen din eğitimi aldıkları ancak çocuklarına ahlak eğitiminin öncelikli olarak verildiği din eğitimi verilmesini istedikleri, topluma etki eden olaylar sonucunda ebeveynlerin din eğitimi veren kurumlara karşı güven kaybı yaşadıkları, dini bilgi edinme konusunda güvendikleri kişilere öncelikli olarak başvurdukları, internete ise mesafeli oldukları ortaya çıkmıştır. Katılımcıların okullarda verilen DKAB derslerini yeterli görmedikleri, din eğitimi veren kişi ve kurumlardan anlattıkları değerleri yaşayarak temsil etmelerini bekledikleri ve din eğitimi uygulamalarında sevdirici, kuşatıcı ve kapsayıcı din dili kullanılmasını istedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings are created in a way that enables them to be influenced by all kinds of change and development. Throughout world history, social, political, military, economic, and governmental transformations have led to marked shifts in how people view life and make sense of it, giving rise to generations that share similar characteristics, display similar behaviors, and think in broadly similar ways. The life perspectives of people belonging to the same generations are also reflected in the way they raise their children, in education in general and in religious education in particular. The value attributed to religious education, as well as the approaches and methods followed during the educational process, becomes meaningful and gains acceptance when it corresponds to the needs of the period. The subject of this study is to reveal the transformation in the religious education preferences of X and Y generation parents living in the Selçuklu district of Konya province. In this context, the differentiation between the religious education experiences of parents in their own childhood and their expectations regarding the religious education to be provided to their children, their evolving perceptions of trust toward individuals and institutions that provide religious education, and the ways they use digital sources to access religious information were examined together. The aim of this study is to investigate possible changes in the perspectives of families from different generations toward religious education, and the potential differences between the religious education they received and the religious education they provide to their children. Whether social and societal events cause changes in people's perspectives and how today's individuals meet their need for religious education are also among the main issues addressed in the research. The study was conducted face-to-face in the Selçuklu district of Konya province through semi-structured interviews with twenty participants. The findings indicate that X and Y generation parents consider receiving religious education necessary; that they received, within their families, a form of religious education that prioritized the practical performance of worship, whereas they desire for their children a type of religious education in which moral education is prioritized; that, as a result of events affecting society, parents have experienced a loss of trust toward institutions providing religious education; that they primarily consult people they trust when seeking religious information, while maintaining a distant attitude toward the internet. It was also found that participants do not consider the Religious Culture and Moral Knowledge (DKAB) courses provided at schools sufficient, that they expect individuals and institutions providing religious education to embody the values they teach through lived example, and that they want a religious language in educational practices that is affectionate, inclusive, and embracing.