Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi romanının söz dizimsel açıdan incelenmesi
Syntax analysis of Orhan Pamuk's novel Museum of Innocence
  1. Tez No: 991627
  2. Yazar: SEFER TEKECAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEŞ EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Dil; insanların duygularını, düşüncelerini, hayallerini ve izlenimlerini yansıtan en önemli iletişim aracıdır. Çünkü insanlar hayatta yaşadıklarını dil aracılığı ile daha rahat bir şekilde diğer insanlara iletme imkânı bulurlar. Dilin bu imkâna olanak sağlaması ise ancak o dilde yazılmış olan edebî eserlerin varlığıyla mümkündür. Bu yönüyle o dilde yazılmış olan edebî eserler, dilin bütün zenginliğini ortaya koymakta ve zamanla gelişen dil inceliklerinin irdelenmesine olanak sağlamaktadır. Bundan dolayı günümüzde söz dizimi ile ilgili çalışmalar büyük önem kazanmakta, dilin zenginliğini ve varlık sebebini ortaya koyan edebî eserlerden faydalanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin ilk Nobel ödüllü yazarı olan Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi adlı romanı söz dizimi açısından ele alınmıştır. Bu çalışmada kelime grupları, cümlenin ögeleri ve cümle türleri ile ilgili örnekler incelenmiş, ele alınan cümlelerin tahlili Türkiye Türkçesindeki söz dizimi kurallarına göre yapılmıştır. Yazarın kelime gruplarını, cümlenin ögelerini ve cümle türlerini nasıl kullandığı roman tespit edilen cümlelerle ortaya konmaya çalışılmıştır. Masumiyet Müzesinden tespit edilen örnekler kelime grupları, cümlenin ögeleri ve cümle türleri başlıklarına göre sınıflandırılmıştır. Yapılan çalışma dört bölüm olarak ele alınmıştır: Birinci bölümde araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, araştırmanın kapsamı, araştırmanın yöntemi, yazarın hayatı, eserleri ve Masumiyet Müzesi romanının özeti verilmiştir. İkinci bölümde kelime grupları açıklanmaya çalışılmakta ve romandan tespit edilen örneklerle gösterilmektedir. Üçüncü bölümde cümlenin ögeleri (unsurları) ele alınmış ve romandan örneklerle gösterilmiştir. Dördüncü bölümde cümle türleri (şekilleri) ve kavramları romandan tespit edilen örneklerle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Language is the most important means of communication, reflecting people's feelings, thoughts, dreams, and impressions. People can more easily convey their life experiences to others through language. This possibility is only possible with the existence of literary works written in that language. In this respect, literary works written in a language reveal its full richness and allow for the examination of the nuances of language that have developed over time. Therefore, studies on syntax are of great importance today, and literary works that reveal the richness and raison d'être of language are utilized. This study analyzes the novel *The Museum of Innocence* by Orhan Pamuk, Turkey's first Nobel laureate, from a syntactic perspective. Examples of word groups, sentence elements, and sentence types are examined, and the analysis of these sentences is conducted according to the syntactic rules of Turkish. The study attempts to reveal how the author uses word groups, sentence elements, and sentence types through the sentences identified in the novel. The examples from *The Museum of Innocence* are classified according to word groups, sentence elements, and sentence types. The study is structured into four sections: The first section outlines the research's purpose, significance, scope, and methodology, along with information on the author's life, works, and a summary of the novel *The Museum of Innocence*. The second section attempts to explain word groups, illustrating them with examples from the novel. The third section examines sentence elements, providing examples from the novel. The fourth section presents sentence types and concepts, illustrated with examples from the novel.