Kemal Tahir'in üçleme romanlarında“insan”
“Kuman”in Kemal Tahir's trilogies
  1. Tez No: 991634
  2. Yazar: OSMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kemal Tahir'in Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan üçlemelerinde insan unsurunu ele alarak yazarın birey ve toplum tasavvurunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. İnceleme kapsamına alınan Esir Şehrin İnsanları, Esir Şehrin Mahpusu, Yol Ayrımı, Köyün Kamburu, Büyük Mal ve Yediçınar Yaylası adlı romanlar, tarihsel ve toplumsal dönüşümlerin birey üzerindeki etkisini farklı boyutlarıyla yansıtmaktadır. Araştırma sürecinde nitel yöntem kullanılmış; romanlar, karakter analizi yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bulgular, Kemal Tahir'in insanı yalnızca bireysel bir varlık olarak değil, dönemin siyasi, sosyal ve kültürel koşullarının şekillendirdiği dinamik bir unsur olarak ele aldığını göstermektedir. Esir Şehir Üçlemesi'nde bireyin işgal yıllarında özgürlük ve sorumluluk duygusuyla şekillenen tavrı ön plana çıkarken, Köy Romanları Üçlemesi'nde Anadolu insanının üretim ilişkileri, geleneksel yapılar ve toplumsal dönüşüm karşısındaki mücadelesi dikkat çekmektedir. Yazarın karakter inşasında kullandığı yerel ağızlar, deyimler ve halk söyleyişleri, romanlardaki insan tiplerinin gerçekçiliğini pekiştirmiştir. Bu üslup, hem bireyin sosyal sınıf ve kültürel konumunu görünür kılmış hem de dönemin ruhunu edebi bir gerçekçilikle yansıtmıştır. Çalışma, Kemal Tahir'in insan anlayışının, Türk toplumunun modernleşme sürecine ilişkin gözlemleriyle yakından ilişkili olduğunu ortaya koymakta; birey–toplum–tarih ekseninde Türk romanına kazandırdığı derinliği vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the author's conception of individual and society by examining the human element in Kemal Tahir's trilogies, which have an important place in Turkish literature. His study aims to reveal the author's conception of individual and society by examining the human element in Kemal Tahir's trilogies, which have an important place in Turkish literature. The novels The People of the Captive City, The Prisoner of the Captive City, The Crossroads, the Hunchback of the Village, the Great Mal and the Yediçınar Plateau, which are included in the scope of the review, reflect the impact of historical and social transformations on the individual in different dimensions. Qualitative methods were used in the research process; the novels were evaluated within the framework of character analysis approach. The findings show that Kemal Tahir treats man not only as an individual entity but also as a dynamic element shaped by the political, social and cultural conditions of the periodualitative methods were used in the research process; the novels were evaluated within the framework of character analysis approach. The findings show that Kemal Tahir treats man not only as an individual entity but also as a dynamic element shaped by the political, social and cultural conditions of the period. In the Captive City Trilogy, the attitude of the individual shaped by a sense of freedom and responsibility during the occupation years comes to the fore, while in the Village Novels Trilogy, the struggle of the Anatolian people against production relations, traditional structures and social transformation draws attention. The local mouths, idioms and folk sayings used by the author in character construction have reinforced the realism of the human types in the novels. This style both made the social class and cultural position of the individual visible and reflected the spirit of the period with a literary realism. The local mouths, idioms and folk v sayings used by the author in character construction have reinforced the realism of the human types in the novels. This style both made the social class and cultural position of the individual visible and reflected the spirit of the period with a literary realism. The study reveals that Kemal Tahir's human understanding is closely related to his observations on the modernization process of Turkish society; it emphasizes the depth he has brought to the Turkish novel on the axis of individual–society– history.