Psikologların bağlanma stilleri ve depresyon düzeylerinin evlilik tutumuna etkisi
The impact of psychologists attachment styles and depression levels on marriage attitudes
- Tez No: 991635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, psikologların bağlanma stilleri ve depresyon düzeylerinin evlilik tutumlarıyla olan ilişkilerini incelemektir. Bu doğrultuda araştırma, farklı bağlanma örüntülerinin ve duygusal süreçlerin evlilik tutumunu nasıl etkilediğini anlamaya yönelik bütüncül bir değerlendirme sunmayı hedeflemiştir. Çalışma, yaşları 23 ile 48 arasında değişen psikologlardan oluşan bir örneklem ile yürütülmüştür. Katılımcılara ait demografik bilgilere ek olarak bağlanma stilleri, depresyon düzeyleri ve evlilik tutumları ölçülmüştür. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Evlilik Tutumu Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS v.27 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Öncelikle değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmış, ardından bağlanma stilleri ve depresyonun evlilik tutumunu yordayıp yordamadığını incelemek için çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizlerinin sonuçlarına göre evlilik tutumu, kaygılı bağlanma ve depresyon ile anlamlı ilişkiler göstermiştir. Regresyon analizinin sonuçları ise, kaygılı bağlanma stilinin ve depresyon düzeyinin evlilik tutumunu anlamlı biçimde yordadığını; güvenli ve kaçıngan bağlanma stillerinin ise anlamlı bir yordayıcı olmadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, psikolog örnekleminin duygusal düzenleme ve ilişkisel farkındalık açısından homojen yapısı dikkate alınarak mevcut literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışma sonuçlarının, bağlanma süreçleri ve duygusal değişkenlerin evlilik tutumları üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik alan yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the relationship between psychologists' attachment styles, depression levels, and attitudes toward marriage. In line with this aim, the research sought to provide a comprehensive understanding of how different attachment patterns and emotional processes influence marital attitudes. The study was conducted with a sample of psychologists aged between 23 and 48. In addition to demographic information, attachment styles, depression levels, and attitudes toward marriage were assessed. Data were collected using the Demographic Information Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale, the Beck Depression Inventory, and the Marriage Attitude Scale. Statistical analyses were performed using IBM SPSS v.27. First, Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships among the variables. Subsequently, multiple linear regression analysis was carried out to determine whether attachment styles and depression predicted attitudes toward marriage. Correlation results indicated significant associations between marriage attitude, anxious attachment, and depression. Regression results showed that anxious attachment and depression significantly predicted attitudes toward marriage, whereas secure and avoidant attachment styles did not emerge as significant predictors. The findings were discussed within the framework of the existing literature, considering the relatively homogeneous emotional regulation and relational awareness characteristics of the psychologist sample. The results are expected to contribute to the growing body of research on how attachment-related tendencies and emotional variables influence marital attitudes.