17. Yüzyıl'da Konya'da mahalle oluşumu ve mülk alanları
Neighborhood formation and property areas in Konya in the 17th century
- Tez No: 991639
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlunun yaşamından kesitler sunan olaylar toplumların çeşitli yönleri hakkında bilgi verdikleri için tarih boyunca açığa çıkartılmak istenmiştir. Bu bilgiler farklı arşiv belgelerinden ve tarihsel kaynaklardan elde edilmeye çalışılmaktadır. Söz konusu kaynaklardan biri olan şer'iye sicillerine bakarak bir kentin bilinmeyenlerini ortaya çıkartmak mümkündür. Çalışma kapsamında Osmanlı Devleti'nin Karaman Eyaleti'ne bağlı Konya sancağının sancak merkezi olan Konya şehri ele alınmıştır. Nitekim şuana kadar mimarlık disiplini dâhilinde kadı kayıtları ile yapılan çalışmalarda kentin şehir araştırmaları kapsamında ele alındığı görülmüştür. Araştırma boyunca kentteki mahallelerin; yeşil/boş alanlarının, konutların, dükkânların ve bunların nerede konumlandıklarının, komşuluk ilişkilerinin, ağaç-ürün varlığının, hizmet mekânlarının, etrafında yer alan vakıf mülklerinin, satış profillerinin; konutların kat sayıları ve çeşitlerinin, mekân özelliklerinin, tipolojilerinin; vakıf yapılarının; sokakların ve bu sokakların yerleşim düzeninin; mahalle biçimlenişinin analizlerle ortaya konulması ve elde edilen verilerin tartışılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda kentte yer alan mahalleler saptanmış; yeşil/boş alanlar, konutlar ve dükkânlar kapsamlı bir biçimde analiz edilmiştir. Konutların kat sayıları ve çeşitleri, mekân özellikleri belirlenmiş; konut tipolojileri ortaya konulmuş; vakıf konumlarına dair araştırmalar yapılmış; sokakların yerleşim düzeni oluşturulmuş; mahalle biçimlenişi ifade edilmiş ve elde edilen tüm veriler tartışılmıştır. Böylelikle 17. yüzyıl Konya mahalleleri ile mülk alanları, mahalleyi şekillendiren bütün unsurlarla beraber ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Events that offer glimpses into human life have been sought after throughout history because they provide insights into various aspects of societies. This information is sought from various archival documents and historical sources. By examining one such source, the Sharia court records, it is possible to uncover the unknown aspects of a city. This study examines the city of Konya, the district center of the Konya Sanjak of the Karaman Province of the Ottoman Empire. Indeed, it has been observed that studies conducted using kadi records within the discipline of architecture have so far been focused on urban studies. Throughout the research, it was aimed to reveal the analysis of the neighborhoods in the city; green/empty spaces, residences, shops and their location, neighborly relations, tree-product presence, service areas, surrounding foundation properties, sales profiles; number and types of floors of the residences, spatial features, typologies; foundation buildings; streets and their layout; neighborhood formation and to discuss the obtained data. In this context, neighborhoods within the city were identified, and green spaces, residences, and shops were comprehensively analyzed. The number and types of floors of the residences, as well as their spatial characteristics, were determined, housing typologies were identified, research was conducted on foundation locations, street layouts were established, neighborhood formation was described, and all the data obtained were discussed. Thus, 17th-century Konya neighborhoods and property areas were examined and evaluated, along with all the elements that shaped the neighborhood.